Obama odsoudil násilí ve Fergusonu, protesty se rozšířily po USA

Americký prezident Barack Obama

Americký prezident Barack Obama Zdroj: ctk/AP

Americký prezident Barack Obama v noci na středu odsoudil násilnosti, které se rozhořely na začátku týdne ve Fergusonu na předměstí St. Louis poté, co se velká porota rozhodla neobvinit tamního bělošského policistu kvůli zastřelení neozbrojeného černošského mladíka. V oblasti St. Louis byly v úterý posíleny hlídky americké Národní gardy a situace tu po setmění vypadala podle agentury Reuters stabilněji než v pondělí.

Tisíce lidí mezitím druhým dnem demonstrovaly na jiných místech Spojených států. Protesty byly spíše poklidné. Několik lidí bylo zadrženo na demonstraci v New Yorku.

Nepokoje vyvolalo rozhodnutí velké poroty nepohnat k soudu policistu Darrena Wilsona, jenž 9. srpna zastřelil 18letého Michaela Browna, který předtím údajně kradl v místním obchodě. Wilson před vyšetřovateli údajně vypověděl, ho Brown napadl a pral se s ním o zbraň. Podle jiných tvrzení mladík naopak údajně zvedal ruce na znamení toho, že se vzdává.

Incident rozdělil Spojené státy

Obama se k incidentu, který podle agentury Reuters rozdělil Spojené státy, vyjádřil v noci na dnešek v rámci svého vystoupení k reformě imigračního systému. Frustrace, které je možné ve Fergusonu pozorovat, podle něj nesouvisí s jediným incidentem, ale mají hluboké kořeny v mnoha skupinách lidí s jinou než bílou barvou pleti, kteří mají „dojem, že naše zákony nejsou vymáhány stejnoměrně nebo spravedlivě“.

Jde prý o součást národního problému, který je třeba řešit. „Podpalovat budovy, zapalovat auta, ničit majetek…to je destruktivní a není pro to omluva,“ uvedl ale také prezident, jenž prý hodlá spolupracovat s těmi, kdo se po verdiktu poroty snaží postupovat konstruktivně.

Podpalovat budovy, zapalovat auta, ničit majetek to je destruktivní a není pro to omluva


V oblasti St. Louis bylo v úterý rozmístěno více než 2000 příslušníků Národních gard, kteří měli zabránit dalším nočním výtržnostem a drancování poté, co zde demonstranti protestující proti verdiktu poroty v pondělí v noci zapálili zhruba tucet budov. Školy ve Fergusonu i v okolních městech byly v úterý zavřené, stejně jako úřady místní samosprávy.

Po setmění se podle agentury Reuters zdálo, že situace je podstatně víc pod kontrolou než v pondělí. Desítky demonstrantů v blízkosti policejní stanice ve Fergusonu skandovaly hesla jako „Žádná spravedlnost, žádný klid!“. Policie zadržela nejméně dva lidi, kteří odmítli uposlechnout výzvu, aby přestali blokovat ulici. Před radnicí v této převážně černošské oblasti, jejíž mocenské struktury mají ve velké míře bělošské vedení, bylo podle agentury AP zapáleno policejní auto. Za incidentem zřejmě stojí skupinka, která se odštěpila od jinak spíše poklidné demonstrace.

Protestuje se napříč USA

Policie zároveň vyšetřuje tělo, které se našlo v jiném autě ve Fergusonu. Spojitost mezi tímto případem a drancováním zatím prý nemůže vyloučit.

Protesty se v úterý rozhořely také v některých velkých městech napříč Spojenými státy. V New Yorku policie použila pepřový sprej, aby udržela pod kontrolou dav poté, co se demonstranti pokusili zablokovat Lincolnův tunel a zamířili na Times Square v centru města. Několik lidí bylo zadrženo, přesný počet ale policie podle agentury AFP nesdělila.

Demonstrovalo se také v Atlantě, Bostonu a Los Angeles. V Seattlu odešlo z vyučování několik stovek studentů. Stovky lidí zablokovaly dopravu v části Clevelandu. Zdejší protest ovšem souvisel s jiným incidentem, při kterém policista zastřelil 12letého chlapce, který měl zdařilou repliku pistole.