Obama si vybral. Pentagon povede Hagelův náměstek Carter | E15.cz

Obama si vybral. Pentagon povede Hagelův náměstek Carter

Obama si vybral. Pentagon povede Hagelův náměstek Carter
Ashton Carter (na snímku z roku 2013)
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK
pav

Americký prezident Barack Obama dnes v Bílém domě oznámil nominaci Ashtona Cartera na post ministra obrany. Možný příští šéf Pentagonu byl v letech 2011 až 2013 náměstkem odstupujícího ministra Chucka Hagela. Jmenování podléhá schválení poslanců amerického Senátu.

Po Robertu Gatesovi, Leonu Panettovi a Hagelovi bude Carter - pokud ho Senát potvdí - čtvrtým ministrem obrany v Obamově prezidentském týmu. O jeho schopnostech ve Washingtonu málokdo pochybuje, podle kritiků je ale spíš politikem a manažerem, než vojákem.

Podle televize CNN má bývalý muž číslo dvě Pentagonu Carter, který sloužil pod Hagelem i jeho předchůdcem Leonem Panettou, velké zkušenosti. Uplatnit by je tudíž mohl při řešení trvalé krize na Blízkém východě a při přípravě na novou fázi vztahů s Afghánistánem, kde letos končí bojová mise Severoatlantické aliance (NATO).

V Carterův prospěch hovoří i jeho letitá znalost struktur Pentagonu, dobré vztahy s jeho vysoce postavenými činiteli a také schopnost řídit i největšího zaměstnavatele na světě - americké ministerstvo obrany.

Ne všichni jsou ovšem z kandidáta nadšení. Kritici upozorňují, že Carter je pouhý úředník. Náměstek totiž nemá žádné vojenské zkušenosti z terénu.

Bezpečnostní poradce Obamy

Podle Obamy patřil Carter už v minulých letech k jeho nejbližším bezpečnostním poradcům. Prezident ocenil Carterovu schopnost strategického myšlení a jeho znalosti vojenských technologií. Příští ministr je „oprávněně považován za vynikajícího odborníka ve sféře národní bezpečnosti“, prohlásil Obama. „Důvěřuji jeho mínění specialisty a jeho expertním hodnocením,“ dodal prezident.

Expert na jaderné zbraně Carter stane patrně v čele Pentagonu
- Carter byl od října 2011 do loňského prosince náměstkem ministra obrany. V Pentagonu začal pracovat před více než třemi desítkami let, v roce 1981. Věnoval se hlavně problematice protiraketové obrany, jadernému arzenálu a vládním programům pro případ jaderné války.
- Patří k expertům na jadernou problematiku a kdysi proslul tvrdým postojem vůči mocnostem, které by mohly vyvíjet nukleární zbraň. Před 20 lety, když byl tajemníkem ministra obrany v éře prezidenta Billa Clintona (1993-1996), kupříkladu neúspěšně navrhoval bombardovat jaderné komplexy v KLDR. V čele Pentagonu by tak mohl vnést nový vítr do současných rozhovorů o íránském jaderném programu.
- Narodil se 24. září 1954 ve Filadelfii. Studoval fyziku a historii středověku na Yaleově univerzitě, v roce 1979 získal doktorát v teoretické fyzice na Oxfordské univerzitě.
- V letech 2009-2011 vedl na ministerstvu obrany odbor nákupu zbraní, technologií a logistiky.
- Předtím byl společníkem firmy Global Technology Partners a pracoval i jako poradce americké investiční banky Goldman Sachs.
- Americký server Politico uvedl, že Carter většinou bývá „ten nejchytřejší člověk v místnosti“. A jeho kritici dodávají, že to o sobě ví.

Autor: ČTK, pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!