Obama: Spolupráce USA a Číny je při ochraně klimatu klíčová | E15.cz

Obama: Spolupráce USA a Číny je při ochraně klimatu klíčová

Obama: Spolupráce USA a Číny je při ochraně klimatu klíčová
Americký prezident Barack Obama a čínský prezident Xi Jinping v Paříži (30. listopadu)
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Spolupráce Spojených států a Číny je ve snaze zpomalit globální oteplování planety klíčová a oba státy proto navzdory rozporům v jiných oblastech musí najít společnou řeč ohledně snižování emisí. Po setkání se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem to v Paříži řekl americký prezident Barack Obama. Podle něj musí Washington a Peking svými závazky stát v čele dalších 180 zemí, které dnes začaly ve Francii jednat o dohodě o snižování emisí.

„Naše vedoucí pozice v této věci je naprosto nezbytná,“ řekl Obama v souvislosti s bojem s klimatickými změnami. Americký prezident ale zároveň nezastíral, že v řadě oblastí mají Čína a Spojené státy naprosto odlišné názory.

Připomněl mimo jiné otázku kybernetické bezpečnosti a počítačové útoky, z nichž USA obviňují čínské hackery, nebo spory kolem Jihočínského moře, kde si Peking navzdory opozici řady asijských států nárokuje některá území.

Vlády i soukromí investoři slíbí miliardy na zdroje čisté energie

Čínský prezident zase během setkání řekl, že spolupráce Spojených států a Číny je nyní ještě důležitější tváří v tváří některým globálním hrozbám. „Světové hospodářství se zotavuje pomalu, terorismus je na vzestupu, a změny klimatu jsou obrovskou výzvou. V mezinárodních věcech je více nestability a nejistoty,“ uvedl Si Ťin-pching.

Čína vypouští do ovzduší asi 30 procent celkových emisí skleníkových plynů, USA asi 16 procent. Ani jedna z těchto zemí se nepřipojila ke Kjótskému protokolu podepsanému v roce 1997.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!