Oběti bostonského útoku prý pykaly za invaze do Afghánistánu a Iráku | E15.cz

Oběti bostonského útoku prý pykaly za invaze do Afghánistánu a Iráku

Dějiště výbuchů v Bostonu
Dějiště výbuchů v Bostonu
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pumový útok na bostonský maraton byl pomstou za americkou invazi do Afghánistánu a Iráku. Podle amerického vládního zdroje citovaného televizní stanicí CNN to řekl jeden ze dvou bratrů-útočníků Džochar Carnajev. Atentátník prý zároveň prohlásil, že on ani jeho bratr Tamerlan, který zahynul při přestřelce s policií, nebyli v žádném kontaktu s teroristickými skupinami v zahraničí.

Devatenáctiletý Carnajev při zatýkání utrpěl četná zranění, nicméně je schopný v omezené míře komunikovat s vyšetřovateli z nemocničního lůžka. Mimo jiné prý sdělil, že spolu se svým bratrem prošel cestou radikalizace svých názorů prostřednictvím internetu.

Vyšetřovatelé zkoumají, zda pachatelé informace například o tom, jak sestrojit podomácku bombu, nezískali v internetovém magazínu teroristické organizace Al-Káida na Arabském poloostrově s názvem Inspire. Podle jiných zdrojů ale mohli bratři najít návody i na jiných místech v internetu.

Zkoumání stop atentátníků z Bostonu na internetových sociálních serverech už ukázaly, že Tamerlan rád odkazoval například na videa z výcviku nebo činnosti islamistických bojovníků. Tamerlan také podle svědectví svých blízkých v posledních letech horlivě studoval korán, přestal konzumovat alkohol a snažil se chovat jako pravověrný muslim.

Jeho bratr Džochar byl v tomto ohledu o poznání vlažnější a rád si užíval večírků a marihuany mezi svými vrstevníky. Byl ale podle všeho pod silným vlivem svého staršího sourozence, označovaného za autoritáře a v poslední době i za nepřizpůsobivého člověka.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.