Obnovme trest smrti, zaznívá z Ruska po petrohradském atentátu | e15.cz

Obnovme trest smrti, zaznívá z Ruska po petrohradském atentátu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Šéf bezpečnostního výboru ruské sněmovny Vasilij Piskarjov navrhl obnovit trest smrti pro strůjce teroristických útoků, jakož i pro jejich pomocníky. Reagoval tak na pondělní výbuch v petrohradském metru, který si vyžádal 14 mrtvých a padesátku raněných.

"Náš zákon je vůči teroristům dost přísný, ale myslím si, že bychom měli posoudit, zda pro tyto kategorie by bylo vhodné vrátit nejvyšší trest," řekl Piskarjov, která podotkla, že nejvyšším trestem býval trest smrti.

"Teroristy chytáme, zavíráme do vězení. Nicméně se stává, že je nutné reagovat přísněji," dodal zákonodárce, podle kterého by se nejvyšší trest měl vztahovat na "organizátory teroristických útoků, jejich pomocníky a podněcovatele".EMBED_OFF

V Rusku nebyl trest smrti zrušen, ale neuplatňuje se od roku 1996, kdy se země vstoupila do Rady Evropy, a alternativou se stalo doživotí. Ministerstvo spravedlnosti předloni uvedlo, že obnovit trest smrti není ani v případě teroristů možné vzhledem k "definitivnímu rozhodnutí" ústavního soudu.

Ten v listopadu 2009 prodloužil moratorium ohledně neuplatňování hrdelního trestu až do chvíle, kdy parlament ratifikuje protokol o zrušení trestu smrti. Přesto se v zemi pravidelně ozývá volání různých politických sil po obnovení trestu smrti, podotkl Interfax.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video