Faerské ostrovy otevřely unikátní síť podmořských tunelů | E15.cz

OBRAZEM: Faerské ostrovy otevřely unikátní síť podmořských tunelů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Na Faerských ostrovech byl otevřen systém 11 kilometrů dlouhých podmořských tunelů i s kruhovým objezdem. Spojují metropoli souostroví Tórshavn s druhým největším faerským ostrovem Eysturoy. Informovala o tom agentura DPA, podle níž je tunel považován za jeden z největších infrastrukturních projektů v severním Atlantiku.

Cesta mezi Tórshavnem a městy Runavík a Strendur se díky tunelu zkrátí ze 64 na 16 Minut. Do Klaksvíku, který je druhým největším městem na Faerských ostrovech, to z Tórshavnu nyní trvá místo 68 jen 36 minut.

Kruhový objezd, který se nachází 187 metrů pod mořem a je centrem nové tunelové sítě, by se mohl stát rovněž turistickou atrakcí. Pravidelné střídání modré, žluté a zelené barvy, kterými je křižovatka nasvícena, vytváří scénu jako z jiného světa, píše zpravodajský server CNN.

Pro místního umělce Tróndura Paturssona, jenž kruhový objezd navrhl, dílo symbolizuje cestu ze tmy vstříc světlu, ale také připomíná faerský řetězový tanec, při němž se lidé drží za ruce a propojují se v kruzích.

Faerské ostrovy tvoří 18 ostrovů, které se nacházejí na půl cesty mezi Islandem a Skotskem. Pověstné jsou především tím, že zde žije více ovcí než lidí. Zatímco obyvatel je 50.000, počet ovcí dosahuje 80.000. Politicky jsou Faerské ostrovy součástí Dánského království, mají ale velkou míru autonomie.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video