Odbourat cla, usnadnit investice. EU je blízko obchodní dohodě s Japonskem | e15.cz

Odbourat cla, usnadnit investice. EU je blízko obchodní dohodě s Japonskem

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Japonsko a Evropská unie mají na dosah širokou dohodu o volném obchodu, která odbourá většinu cel a zlepší pravidla pro investice. Shodli se na tom  japonský ministr zahraničí Fumio Kišida a evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová. Obě strany jednají od roku 2013 s cílem uzavřít Smlouvu o hospodářském partnerství (EPA).

"Oba (představitelé) se shodli na tom, že široká dohoda je už na dosah," sdělilo japonské ministerstvo zahraničí agentuře Reuters po telefonickém rozhovoru Kišidy s Malmströmovou. Podle dosavadního harmonogramu by dohoda měla být uzavřena do začátku července.

Podpis smlouvy s EU, tedy s oblastí, která se na japonském zahraničním obchodu podílí zhruba deseti procenty, patří ke klíčovým cílům ekonomického programu vlády japonského premiéra Šinzóa Abeho. Dohoda mezi EU a Japonskem získala pro Tokio na významu, když americký prezident Donald Trump rozhodl o vystoupení USA z jednání o Transpacifickém partnerství (TPP), které mělo vytvořit zónu volného obchodu mezi více než desítkou zemí východní Asie, Tichomoří a Severní a Jižní Ameriky.

Zástupci EU na jednáních minulý týden v Tokiu dali podle médií najevo, že unie je připravena zrušit cla na dovoz většiny automobilových komponentů z Japonska. Tokio by za to mělo snížit nebo zrušit cla na dovoz zemědělských produktů, jako je vepřové maso, sýr či víno.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery