Odpočty až 90 procent. Belgické daně porušují pravidla, tvrdí Brusel | E15.cz

Odpočty až 90 procent. Belgické daně porušují pravidla, tvrdí Brusel

Sídlo Evropské komise v Bruselu
Sídlo Evropské komise v Bruselu
• 
ZDROJ: Jan Sedlak

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Daňové výhody, které nadnárodním společnostem od roku 2005 poskytovala Belgie, nejsou v souladu s pravidly Evropské unie o státní pomoci, rozhodla Evropská komise. Nejméně 35 nadnárodních, převážně evropských firem, tak bude muset daň doplatit. Podle odhadu komise se celková částka pohybuje kolem 700 milionů eur (přes 20 miliard korun).

Konkrétní firmy Vestagerová neuvedla s tím, že je na belgických úřadech, aby nezaplacenou daň po společnostech vymohly a případně jejich jména zveřejnily. Eurokomisařka dnes jen dodala, že jde o velmi široké spektrum převážně výrobních firem. Přibližně 500 z oněch 700 vymáhaných milionů eur prý také připadá na společnosti z EU, podotkla Vestagerová.

List The Wall Street Journal uvádí, že mezi společnostmi, kterých se věc týká, je například pivovarský gigant Anheuser-Busch InBev. Komise věc vyšetřovala od února 2015, od té doby už Belgie žádné nové firmě podobnou výhodu neumožnila.

Země ale do té doby udělila podle komisařky vybrané skupině nadnárodních firem významné daňové výhody neslučitelné s unijními pravidly. Ty podle ní deformují hospodářskou soutěž a znevýhodňovaly menší společnosti, které nepůsobí na nadnárodní úrovni.

„Nevyšetřovali jsme každé jednotlivé daňové rozhodnutí pro každou ze společností. Nelegální jsou automaticky,“ poznamenala Vestagerová. Tím se podle ní toto vyšetřování lišilo od jiných případů, kterými se v souvislosti s hospodářskou soutěží komise nyní zabývá.

Firmy si mohly ze základu daně v Belgii odečítat 50 a někdy až 90 procent v rámci schématu, který počítal s konceptem „nadměrného zisku“. Belgické daňové úřady v něm předpokládaly, že nadnárodní firmy dosahují v důsledku své velikosti, dobrého jména, zákaznických a dodavatelských sítí či přístupu na nové trhy „nadměrného zisku“, kterého by samostatná firma působící v zemi dosáhnout nemohla.

Bez zdanění

Jejich reálný zisk tak byl porovnáván s pravděpodobným ziskem hypotetické samostatné firmy působící v Belgii s tím, že rozdíl si mohly nadnárodní firmy odečíst. Podle Vestagerové to ale znamenalo, že tento rozdíl nebyl vůbec zdaněn.

Evropská komise v poslední době proti nejrůznějším daňovým dohodám zasahovala opakovaně. Loni v říjnu rozhodla, že na podobných domluvách s Lucemburskem a Nizozemskem profitovaly firmy Fiat a Starbucks, také ty by měly daně doplatit. Uzavřeno stále nebylo například ani vyšetřování firmy Apple v Irsku či společnosti Amazon v Lucembursku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video