OECD: Světová ekonomika poroste pomaleji, i kvůli brexitu | E15.cz

OECD: Světová ekonomika poroste pomaleji, i kvůli brexitu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michael Tomes, E15

ČTK

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zhoršila odhad růstu světové ekonomiky na letošní i příští rok. OECD uvedla, že v letošním roce počítá s růstem o 2,9 procenta, zatímco dosud počítala s třemi procenty. Odhad růstu na příští rok organizace zhoršila také o 0,1 procentního bodu a nyní předpokládá, že růst dosáhne 3,2 procenta.

Letošní růst světové ekonomiky by měl být podle nové prognózy nejslabší od globální finanční krize z let 2008-2009. Loni činilo tempo růstu globální ekonomiky 3,1 procenta.

Hlavní ekonomka OECD Catherine Mannová upozornila, že růst světové ekonomiky bude i v příštím roce příliš slabý na to, aby vytvořil dostatek pracovních příležitostí pro mladé lidi a umožnil zajistit starším lidem slibovanou výši důchodů. „Tříprocentní tempo růstu nestačí ke splnění slibů, které občané dostali,“ prohlásila.

Světová ekonomika se podle OECD stále nachází v „pasti nízkého růstu“. OECD dnes poukázala na slabší podmínky ve vyspělých ekonomikách. Týká se to i negativních dopadů takzvaného brexitu, tedy červnového rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii.

Odhad letošního růstu britské ekonomiky OECD sice zlepšila na 1,8 procenta z dosud předpokládaných 1,7 procenta, odhad na příští rok už ale srazila na pouhé jedno procento z dosavadních dvou procent.

V eurozóně nyní OECD počítá na letošní rok s růstem ekonomiky o 1,5 procenta, zatímco v předchozím červnovém výhledu tempo růstu odhadovala na 1,6 procenta. Odhad růstu eurozóny na příští rok zhoršila ještě výrazněji, a to o 0,3 procentního bodu na 1,4 procenta.

Obavy ohledně dalšího vývoje globální ekonomiky podle OECD podtrhuje přetrvávající slabý růst světového obchodu, který byl dlouhou dobu motorem hospodářského růstu. Nepříznivý vývoj obchodu odráží i nedostatečný pokrok při odstraňování obchodních bariér.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.