Orbán přišel o ústavní většinu. Ztratil ji v doplňovacích volbách | E15.cz

Orbán přišel o ústavní většinu. Ztratil ji v doplňovacích volbách

Orbán přišel o ústavní většinu. Ztratil ji v doplňovacích volbách
Viktor Orbán
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Maďarská vládnoucí koalice premiéra Viktora Orbána ztratila po doplňovacích volbách ve Veszprému dvoutřetinovou většinu v parlamentu, kterou měla minulých pět let a která je potřebná například ke změně ústavy. Ve městě u jezera Balaton jasně zvítězil kandidát levicové opozice Zoltán Kész před kandidátem koalice Orbánovy strany Fidesz a křesťanských demokratů Lajosem Némedim.

Bezpartajní učitel angličtiny Kész (41) získal po sečtení téměř sta procent lístků zhruba 43 procent hlasů, zatímco Némedi dostal 34 procent, uvedla agentura DPA. Třetí skončil kandidát nacionalistické strany Jobbik.

Dvoutřetinová většina pro Orbánovu vládní koalici závisela na jediném křesle. O místo v parlamentu, které se uvolnilo po říjnovém odchodu Tibora Navracsicse do úřadu eurokomisaře, se ucházelo dvanáct kandidátů.

Dvoutřetinová většina všech zvolených poslanců je v Maďarsku potřebná ke změnám ústavy, vyhlášení války nebo k volbě ústavních soudců. Orbánova koalice ovládá parlament tímto poměrem od roku 2010 a díky tomu prosadila novou ústavu.

Své supervětšiny ale může vláda využívat i při změnách zákonů týkajících se voleb, médií nebo vnitřní bezpečnosti. Kritici Orbánovi vyčítají, že tím podkopává demokratické svobody v zemi.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!