Orbán už může vládnout bez parlamentu. Maďarsko schválilo sporný zákon rozšiřující pravomoci vlády | E15.cz

Orbán už může vládnout bez parlamentu. Maďarsko schválilo sporný zákon rozšiřující pravomoci vlády

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Maďarský parlament v pondělí podle očekávání schválil kontroverzní zákon, který vládě umožňuje řídit zemi v době nouzového stavu pomocí dekretů. Kabinetu dává také větší kontrolu nad novináři. Vláda krok zdůvodňuje nutností operativně čelit právě nynější koronavirové pandemii.

Maďarský parlament hlasy 137 poslanců proti 53 stvrdil zákon, který dává kabinetu premiéra Viktora Orbána mimořádné pravomoci. Kritici už od zveřejnění návrhu poukazovali na nebezpečí časové neomezenosti mimořádných pravomocí. Zneužitelná je podle nich také možnost uvěznit novináře až na pět let za údajné záměrné šíření nepravdivých nebo poplašných zpráv o koronaviru.

Orbánova vláda je dlouhodobě kritizována za potlačování kritiky a plurality a zákon by mohl poskytnout prostor pro umlčení nepohodlných novinářů. Evropská komise už minulý týden oznámila, že bude vývoj monitorovat a znepokojení nad maďarskými plány dal najevo i výbor pro občanské svobody Evropského parlamentu.

„Nemůžete dát vládě zcela neomezený mandát,“ upozornila například podle listu The Guardian spolupředsedkyně maďarského helsinského výboru Márta Pardaviová. „Zákon by vytvořil časově neohraničený a nekontrolovatelný nouzový stav a poskytl vládě Viktora Orbána prostor pro omezování lidských práv,“ řekl David Vig z organizace Amnesty International deníku The Guardian.

Americký miliardář a filantrop maďarsko-židovského původu George Soros v pondělí oznámil, že jeho Open Society Foundations (OSF) věnuje milion eur (přes 27 milionů korun) na boj s koronavirem v Maďarsku, informovala agentura Reuters.

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video