Orbánova novela ústavy neprošla, neprojdou však ani migranti | E15.cz

Orbánova novela ústavy neprošla, neprojdou však ani migranti

Gregor Martin Papucsek

Maďarský parlament neschválil vládní návrh změny ústavy, který zakazoval přijímání uprchlíků na základě přerozdělovacích kvót Evropské komise. Jde o největší porážku premiéra Orbána v parlamentu od roku 2010.

Viktor Orbán si naběhl na řádný políček. Takto hodnotí maďarský politický slang to, co se stalo s premiérovou osobní předlohou novely maďarské ústavy, která měla jednou provždy skoncovat s přesídlováním „cizí populace“ bez souhlasu parlamentu. Novela v parlamentu neprošla. To však zdaleka neznamená, že běženci v Maďarsku dostávají zelenou.

Řeč čísel je stručná a jasná. Vláda potřebovala 135 hlasů a získala pouze 131, dokonce o dva méně, než kolik mají vládní strany dohromady (133). Nehlasovala krajní pravice ani levice. Celá opozice však předem dala vědět, že hlasování bude ignorovat.

Komentář Gregora Martina Papucska k neplatnému referendu: Maďarský fík

Bezprostřední premiérova reakce po neúspěšném hlasování ukázala, že vláda byla připravena i na tento scénář. Je už více než pravděpodobné, že se o protlačení novely pokusí znovu při splnění požadavku krajní pravice zrušit takzvané imigrační obligace. Jde o možnost koupit státní cenné papíry v hodnotě 300 tisíc eur za povolení k pobytu v Maďarsku. S tím nesouhlasí vlivná radikální strana Jobbik. Ta nechce „ani bohaté, ani chudé migranty a teroristy“ a zrušením obligací podmínila vládě podporu. Ta zase v prvním kole nechtěla ztratit tvář a v chvatu plnit podmínku radikálů. Nyní však už naznačila, že do konce roku tyto obligace zruší.

Juncker členským státům EU: Začněte naplňovat migrační kvóty, v opačném případě jde o začátek konce unie

Přestože se Orbán zejména za hranicemi Maďarska jeví jako silný premiér, musí teď v krátké době na domácí scéně polykat hořké pilulky.

Referendum ze 2. října bylo sice pro malou účast voličů neplatné, ale Orbánův kabinet si z něj vzal, že se proti evropským povinným kvótám vyjádřilo přes tři miliony Maďarů a vyložil to jako novou národní jednotu. Výsledky včerejšího parlamentního hlasování o novele ústavy však podobně ohnout už není možné. Vůbec první velká porážka premiéra Orbána v parlamentu od roku 2010 je nesporná. A tak vládní poslanci začali všem ostatním vehementně nadávat do vlastizrádců. Podle nich pro migranty v Maďarsku vždy platilo, platí a platit bude, že jsou nežádoucí. 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!