Ordos: z velkolepých čínských plánů zbylo město duchů | E15.cz

Ordos: z velkolepých čínských plánů zbylo město duchů

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na začátku byl velkolepý plán – realitou je zřejmě největší čínské město duchů. V autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko vzniklo prázdné nové město Ordos a ekonomové ho s oblibou používají jako příklad toho, že obrovský stavební boom v zemi, který poháněl závratný čínský hospodářský růst, skončil. Chystá se opravdu realitní bublina prasknout? Zabývá se tím zpravodajský server BBC.

Mohutná socha slavného válečníka Čingischána vévodí Čingischánovu náměstí v ordoském novém městě. Rozlehlé náměstí, ponořené do zimní mlhy, lemují vysokánské, impozantní budovy. Dva gigantičtí stepní hřebci se vzpínají na zadních a svou velikostí zastiňují i samého Čingischána. Jen jedno zde chybí - lidé.

Ordos - největší město duchů v Číně Autor: profimedia.cz
Místní Ordosu dali přezdívku „čínská Dubaj“. Rozmáchlé urbanistické plány ale narazily na nezájem kupujících.

Ordosu se ne náhodou přezdívá „největší město duchů v Číně“. Většina nově vystavěných budov je prázdná nebo nedokončená. Obytné domy jsou plné neprodaných bytů. Pokud chcete v Číně najít místo, kde už stavební bublina praskla, pak si zajeďte do Ordosu.

Na začátku byla uhelná horečka

Příběh města Ordos se začal psát před dvaceti lety, s nástupem mongolské „uhelné horečky“. Soukromé důlní firmy se hrnuly do stepí Vnitřního Mongolska, hyzdily krajinu obřími jámami a tunelovaly pod zemí.

Místní rolníci prodávali půdu horníkům a ze dne na den bohatli. Pracovní místa rostla jako houby po dešti. Nekonečné kolony nákladních vozů s uhlím drtily silnice. A staré město Ordos s přílivem kapitálu jen vzkvétalo.

Místní úřady proto přišly s velikášskými plány a předložily návrh zcela nového města pro statisíce obyvatel, které mělo vyrůst kolem Čingischánova náměstí. Deset let poté nové město stojí - a zůstává opuštěné.

Jedná se však jen o jeden z příkladů nového čínského fenoménu, jenž je patrný (ač ne v takovém měřítku) i v řadě dalších obcí. Řeší, co udělat s neprodanými byty, obchody čekajícími na pronájem a prázdnými kancelářskými prostorami.

Ordos - největší město duchů v Číně Autor: profimedia.cz
Varování před realitní bublinou v Číně? Během roku 2011 klesly ceny bytů v Ordosu o 70 procent.

Skončil čínský stavební boom?

Pro nezasvěceného pozorovatele to vypadá, že čínský stavební boom skončil. Západní finanční experti, kteří se obávají prasknutí čínské realitní bubliny, upozorňují, že čínská ekonomika je víc závislá na stavebnictví, než bylo hospodářství Spojených států před nástupem hypoteční krize v USA v roce 2007.

Optimističtější hlasy naopak připomínají, že Číňané mohou kupovat či prodávat domy teprve 25 let. Poptávka potlačovaná po předcházející desetiletí tak stále ještě nebyla uspokojena, navíc pokračující urbanizace přivádí další miliony lidí z vesnic do měst za prací.

Čínští hospodářští analytikové si možná i proto dělají menší starosti než ti západní. Nadále věří, že technokraté v Pekingu, kteří vedli Čínu v uplynulých třiceti letech působivého ekonomického růstu, budou brzy schopni nastolit rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou na trhu s byty.

Ordos - největší město duchů v Číně Autor: profimedia.cz
Bude to jednou v Ordosu opravdu žít jako na obrázku?

Stejně uvolněný postoj zaujímal i manželský pár v jednom z prostorných bytů v Ordosu, uprostřed staveniště. Rozhodl se ho koupit jako investici, přestože termín jeho předání se stále prodlužuje.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.