OSN vyzývá libyjský parlament k jednotě, chaos prý nahrává islamistům | E15.cz

OSN vyzývá libyjský parlament k jednotě, chaos prý nahrává islamistům

Boje v Tripolisu (ilustrační foto)
Boje v Tripolisu (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zmocněnec OSN pro Libyi vyzval tamní parlament, aby podpořil nedávno sestavenou vládu národní jednoty, jež může pomoci bojovat proti islamistům, kteří v zemi získávají na síle. Z chaosu, který v zemi pět let po svržení Muammara Kaddáfího panuje, radikálové napojení na Islámský stát (IS) jen těží, řekl Martin Kobler v rozhovoru s agenturou AP.

„Každý ztracený den v politickém dialogu představuje zisk pro DAIŠ,“ uvedl Kobler. DAIŠ je arabskou zkratkou pro Islámský stát. „Panuje tady chaos. Je tu anarchie, díky níž DAIŠ expanduje,“ dodal.

Libye je hluboce rozvrácená od revoluce v roce 2011 a od léta 2014 má dvě vlády. Za každou z nich stojí různé ozbrojené skupiny, kmeny a milice, z nichž některé se účastnily boje proti bývalému režimu. Mezinárodně uznávaný je jen kabinet a parlament sídlící na východě země.

Dohodu o ustavení vlády národní jednoty za zprostředkování OSN v prosinci v Maroku podepsali někteří poslanci, avšak ani jeden z parlamentů ji neratifikoval. Kobler již několikrát vyzval mezinárodně uznávaný parlament v Tobrúku, aby se co nejrychleji sešel a vládu schválil. Druhý zákonodárný sbor sídlí v Tripolisu.

V nemocnicích chybí léky

Chaos v zemi umožnil Islámskému státu, aby rozšířil své působiště na severním pobřeží této severoafrické země bohaté na ropu. Islamisté nyní kontrolují město Syrta, množství ropných zařízení a podnikají útoky po celé zemi.

Podle Koblera by libyjští politici měli vládu urychleně schválit, aby se začala řešit i katastrofální humanitární situace v zemi. Na pomoci je závislých asi 2,4 milionu Libyjců z celkového počtu šesti milionů obyvatel.

Před pekárnami se tvoří fronty a Libyjci přinášejí své vlastní léky do nemocnic, které se potýkají s jejich nedostatkem, popsal situaci zmocněnec OSN. Produkce ropy poklesla z 1,6 milionu barelů denně na pouhých 350 tisíc. „95 procent Libyjců chce politickou dohodu a chce silnou vládu, která se postará o jejich základní potřeby,“ dodal Kobler.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video