OSN: Zbraně hromadného ničení se mohou dostat k teroristům | E15.cz

OSN: Zbraně hromadného ničení se mohou dostat k teroristům

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun na návštěvě v Praze
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun na návštěvě v Praze
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Světové společenství by mělo zesílit snahu o likvidaci zbraní hromadného ničení, protože vzhledem k technickému pokroku se komponenty k jejich výrobě snadněji dostávají do rukou teroristů. Na schůzi Rady bezpečnosti OSN to v New Yorku prohlásil generální tajemník světové organizace Pan Ki-mun.

„Nenávistné síly, které vraždí civilisty, se aktivně snaží získat chemické, biologické a jaderné zbraně,“ varoval šéf OSN. Vyzval Radu bezpečnosti, aby posílila nástroje blokující přístup teroristických skupin k těmto zbraním. „Jsem mimořádně znepokojen i tím, že světové společenství není dostatečně připraveno ani k reakci na biologický útok,“ dodal Pan Ki-mun.

Podle zmocněnce mezinárodní policejní organizace Interpol Emmanuela Rouxe je hrozba teroristického útoku s použitím zbraní hromadného ničení skutečně více než naléhavá. „Organizace jako Al-Káida či japonská Óm šinrikjó v minulosti výslovně daly najevo svůj záměr vyvinout, získat a použít zbraně hromadného ničení proti civilnímu obyvatelstvu,“ citovala jeho slova agentura AP.

Teroristé mají nyní podle Rouxe větší volnost pohybu a více možností zverbovat odborníky s potřebnou znalostí. Jako příklad uvedl akci Interpolu z roku 2014, kdy byl zabaven notebook tuniského studenta s návodem na vývoj a testování biologických zbraní. Před březnovými útoky teroristů v Bruselu bylo zjištěno, že radikál z Islámského státu tajně sledoval chování význačného jaderného vědce.

Nebezpečí masového teroristického úderu podle expertů zvyšuje i rozšiřující se technologie bezpilotních aparátů, možnost zneužití genetického výzkumu či používání internetu ke sjednávání pochybných obchodů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video