Pegida slaví rok. V Drážďanech se sešly tisíce příznivců i odpůrců | E15.cz

Pegida slaví rok. V Drážďanech se sešly tisíce příznivců i odpůrců

První výročí hnutí Pegida v Drážďanech
První výročí hnutí Pegida v Drážďanech
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V Drážďanech se koná shromáždění německého protiimigrantského hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida), které do ulic přivedlo i jeho odpůrce. Pegida tentokrát akci svolala při příležitosti prvního výročí svého vzniku, před drážďanskou operu dostavilo 15 až 20 tisíc stoupenců hnutí. Počet odpůrců Pegidy agentura DPA odhadla na 14 tisíc. Podle televize Nova se k demonstraci Pegidy přidalo i několik stovek lidí z Česka. Hlášeny jsou potyčky a zatím jeden vážně zraněný.

Do historického centra saské metropole proudily dnes podle DPA z různých směrů hvězdicovitě čtyři průvody odpůrců Pegidy. V jednom z pochodů, který vyšel od Technické univerzity, se podle organizátorů sešlo více než 5000 lidí. Tisícovka manifestujících vyšla také od nádraží Drážďany střed.

Na Divadelním náměstí před Semperovou operou se mezitím sešli tisíce příznivců hnutí Pegida i zvědavců. Mezi stoupence hnutí přišli podle TV Nova i lidé z Česka. Jsou mezi nimi údajně i poslanci za hnutí Úsvit.

Saský ministr vnitra Markus Ulbig ujistil, že policie je v ulicích ve velkém počtu. „Máme nasazeno více než tisíc policistů a máme tu pomoc ze šesti spolkových zemí a od spolkové policie,“ řekl Ulbig. Úřady počítaly s tím, že demonstrace a protidemonstrací se dohromady zúčastní kolem 20 tisíc lidí.

První potyčky

Agentura DPA večer napsala, že mezi oběma tábory došlo k potyčkám, při nichž létaly i dělbuchy. Policii se daří tábory držet odděleně. Strážci pořádku prý použili pepřový sprej proti odpůrcům Pegidy, kteří je napadali. Jeden člověk musel být převezen do nemocnice s vážným zraněním a podle listu Sächsischen Zeitung jde o příznivce Pegidy, který byl napaden železnou tyčí cestou na shromáždění.

Ruská televize Russija Today na svém webu informovala, že stoupenci Pegidy zaútočili na jejího kameramana Joseho Sequeiru, který chtěl natáčet jejich shromáždění. Údajně ho bili i poté, co ho srazili na zem, a rozbili mu kameru. Zachránili ho až policisté, kteří muže dostali pryč. Žádná zranění reportér zřejmě neutrpěl.

Saská zemská vláda vyzvala všechny účastníky demonstrací k nenásilí. Do protestů proti Pegidě se zapojilo také několik politiků. Šéfka německých Zelených Simone Peterová na centrálním náměstí Altmarkt vybídla k tomu, aby Němci uprchlíky v Německu vnímali jako obohacení. „Chceme Německo otevřené světu,“ vyzvala.

Drážďanská opera přivítala stoupence Pegidy projekcí nesouhlasných sloganů na velkoplošné obrazovce. „Nejsme jevištěm pro xenofobii“ a „Nejsme kulisou pro netoleranci,“ stálo střídavě na světelné ploše.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video