Koronavirus: Čína dá na boj s nemocí 200 miliard | E15.cz

Peking slibuje 200 miliard na boj s koronavirem. Šanghaj posílá zaměstnance na nucenou dovolenou

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Čínské ministerstvo financí a národní zdravotnická komise poskytnou 60,33 miliardy jüanů (198 miliard korun) na boj proti šíření nového koronaviru, který už v Číně připravil o život 80 lidí. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na internetové stránky ministerstva.

Nejhůře postižené město Wu-chan navštívil čínský premiér Li Kche-čchiang. Na fotografiích, které zveřejnila čínská vláda, je premiér vidět v modrém ochranném plášti a s ústy zakrytými rouškou. Čínská média uvedla, že premiér do metropole provincie Chu-pej přijel „prověřit a řídit“ úsilí místních úřadů v boji s novým koronavirem, ale také „setkat se s pacienty a zdravotnickým personálem“.

Starosta Wu-chanu na tiskové konferenci přiznal, že reakce města na nákazu „nebyla dost dobrá“, a nabídl svou rezignaci.

Čínské úřady v neděli oznámily, že o tři dny oficiálně prodlouží volno v souvislosti s oslavami lunárního Nového roku, které začaly v sobotu. Konec novoročních svátků se posune z pátku na neděli 2. února.

Vláda čínské finanční metropole Šanghaje uvedla, že v tomto městě se lidé do práce nebudou smět vrátit až do 9. února. Nařízení se týká vládních a soukromých firem s výjimkou těch, které zajišťují veřejné služby, či například farmaceutických společností.

Nový typ koronaviru se objevil koncem loňského roku v Číně, šířit se začal z jedenáctimilionového města Wu-chan v provincii Chu-pej. Doposud se virem nakazilo 2744 lidí.

Virus označovaný jako 2019-nCoV podle lékařů vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečku, kašel, problémy s dýcháním). Pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video