Pentagon nevylučuje letecké údery proti islamistům v Sýrii | E15.cz

Pentagon nevylučuje letecké údery proti islamistům v Sýrii

Letoun F-16
Letoun F-16
• 
ZDROJ: Master Sgt. Andy Dunaway, wikipedia.org (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Oddíly Islámského státu lze dostat pod kontrolu, je proti nim ale nutné zasáhnout i v Sýrii. Na tiskové konferenci ve Washingtonu to dnes řekl šéf sboru náčelníků štábů americké armády Martin Dempsey. Islámský stát podle něj představuje hrozbu, který se vymyká dosavadním představám o ohrožení terorismem.

Sunnitské islamisty, kteří se zmocnili rozsáhlých území na severu Iráku a v Sýrii, lze podle Dempsyho dostat pod kontrolu. Americké údery v Iráku jejich postup narušily. Aby ale byli bojovníci Islámského státu poraženi, je třeba proti nim zakročit i v Sýrii, řekl americký generál.

Ministr obrany USA Chuck Hagel na tiskové konferenci řekl, že americké letecké údery pomohly Kurdům, aby konsolidovali své pozice. Ministr ale očekává, že islamisté své síly přeskupí a zahájí novou ofenzívu. „Všechny možnosti jsou na stole, včetně leteckých úderů uvnitř Sýrie,“ řekl Hagel.

Dempsey upřesnil, že Pengaton bezprostředně neoznamuje zahájení amerických leteckých útoků na Sýrii. Problém musí podle něj vyřešit s pomocí diplomatických, politických a vojenských nástrojů Spojené státy a jejich regionální spojenci.

„Islámský stát je hrozbou, která se vymyká dosavadním představám o terorismu. Musíme být připraveni na všechno,“ varoval Dempsey. Islámský stát je podle něj víc, než teroristická skupina, protože jeho základem je nejen extrémní ideologie, ale i vyspělá bojová strategie a taktika. „Plus mimořádně dobré financování,“ dodal Dempsey.

Podle agentury AFP jsou jeho slova zatím nejdůraznějším varováním před hrozbou islamistů, které z úst vysokého představitele americké vlády zaznělo.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.