Petr Horký: Strana jedná. A co si přeje ulice? | E15.cz

Petr Horký: Strana jedná. A co si přeje ulice?

Čína
Čína
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Petr Horký

Spojené státy a Čína, dvě největší světové ekonomiky, tento týden volí nové vedení. Na rozdíl od Američanů, kteří o svém příštím prezidentovi skutečně mohou rozhodnout svým hlasem, Číňanům nezbývá než přihlížet. Kdo vystřídá šéfa strany a prezidenta Wen Ťia-paa, o tom v komunistické zemi rozhodují vyvolené stranické kádry.

Přesto je i v Číně možné zjistit, co by si od nové vlády přál obyčejný člověk z ulice. Tedy pokud věříte státnímu deníku China Youth. Odpověď není nijak překvapivá: aby se zmenšily sociální nůžky.

Deník uspořádal průzkum, kterého se zúčastnilo 11 405 uživatelů, z nichž většina vydělává méně než pět tisíc jüanů za měsíc (asi 15 tisíc korun). 66 procent z nich uvedlo, že by země měla provést reformy, které změní rozdělování bohatství. Na druhém místě byly reformy bojující proti korupci, na třetím reforma ekonomického systému.

„Obrovské rozdíly v příjmech“ uváděla většina hlasujících jako neřest, který zemi táhne dolů. Za příčinu současných problémů ho označilo 75 procent hlasujících.

Měřit nerovnost v příjmech v Číně je složité, protože bohaté čínské rodiny si údaje o svém majetku bedlivě střeží. Podle nezávislých pozorovatelů ale nerovnost roste rychle. Zatímco v sedmdesátých letech, tedy před spuštěním ekonomických reforem, byla většina obyvatel na podobné startovní pozici, průzkum mezi osmi tisíci rodinami v roce 2011 zjistil, že 56 procent příjmu připadá na deset procent lidí. To staví Čínu na úroveň některých afrických zemí.

Dalším velkým tématem je korupce. „Nekontrolovaná moc a rozmach zájmových skupin jsou příčinami. Rozdíl mezi bohatými a chudými je pak následek,“ shrnul problémy na svém mikroblogovém profilu Weibo prominentní ekonom Sü Siao-nien. Přesto většina účastníků průzkumu vidí svoji budoucnost pro příštích deset let pozitivně.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.