Po Jaceňukově rezignaci panuje v Kyjevě nejistota a zmatek | E15.cz

Po Jaceňukově rezignaci panuje v Kyjevě nejistota a zmatek

Premiér ukrajiny Arsenij Jaceňuk
Premiér ukrajiny Arsenij Jaceňuk
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nepřehledná situace vznikla v ukrajinském vedení po čtvrteční demisi premiéra Arsenije Jaceňuka, který odstoupil po odchodu hnutí UDAR a strany Svoboda z vládní koalice. Prezident Petro Porošenko s demisí nesouhlasí a žádá hlasování o důvěře vládě. Jaceňukova vlastní strana Vlast prý při hlasování rezignaci premiéra podpoří, poslanci strany Svoboda ale nikoli. Kabinet mezitím potvrdil ve funkci úřadujícího premiéra Volodymyra Hrojsmana.

Ukrajinský prezident poslal ve čtvrtek šéfovi parlamentu Oleksandru Turčynovovi dopis, v němž vyzval sněmovnu k hlasování o důvěře vládě. Rozpad koalice podle hlavy státu není právním důvodem pro demisi kabinetu a nesmí paralyzovat chod státu. „Sněmovna je povinna dál řešit otázky státní důležitosti,“ napsal prezident se zřejmým odkazem na bojové operace proti povstalcům na východě země.

Vedení ukrajinského parlamentu také oznámilo, že od premiéra obdrželo rezignační dopis. Webový portál ukrajinské vlády mezitím zveřejnil rozhodnutí kabinetu, jímž se jako úřadující premiér řízení vlády ujímá dosavadní vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Volodymyr Hrojsman. Řada ukrajinských komentátorů i politiků rozhodnutí považuje za protiústavní, protože o osobě předsedy vlády rozhoduje podle ústavy parlament a prezident, nikoli sama vláda.

Hlasování o demisi premiéra ještě dnes

O demisi premiéra, která automaticky znamená i rezignaci celé vlády, by měl parlament hlasovat v průběhu pátečního odpoledne. Vedení Jaceňukovy strany Vlast oznámilo, že demisi premiéra podpoří. Vůdce bývalé koaliční strany Svoboda Oleh Ťahnybok ale prohlásil, že jeho poslanci pro rezignaci „samozřejmě“ hlasovat nebudou, aby neochromili řízení státu. „Jaceňuk je premiérem právně i fakticky,“ komentoval situaci Ťahnybok.

Odradit předsedu ukrajinské vlády od rezignace se dnes na dálku pokusili američtí senátoři John McCain a Chris Murphy. V prohlášení, o němž informovala ukrajinská média, varují před následky odchodu vlády na stabilitu země v nynější obtížné situaci. „Chápeme důležitost parlamentních voleb, ale hlavní prioritou je nyní vítězství nad separatisty podporovanými Ruskem,“ stojí v dopise senátorů.

Podle ukrajinské ústavy má prezident právo rozpustit parlament, pokud do 30 dnů nevznikne nová vládní většina. Strany UDAR a Svoboda čtvrtečním odchodem z koalice chtěly dosáhnout právě toho, aby byly po rozpuštění sněmovny vypsány nové parlamentní volby. Sám prezident Porošenko již dříve slíbil jejich uspořádání koncem letošního října.

Jejich výsledek podle odhadů sociologických společností zřejmě složení sněmovny radikálně změní. V průzkumech provedených v minulých týdnech se na prvních místech preferencí střídají hnutí Solidarita, vytvořené Porošenkem, a Radikální strana, což je populistické seskupení řízené poslancem Olehem Ljaškem. Až za nimi následují „tradiční“ strany Vlast a Svoboda, ale také UDAR boxerského šampiona Vitalije Klička.

Na chvostu preferencí se ocitla dřívější vládní Strana regionů, stejně jako její spojenci komunisté. Podle některých průzkumů by se obě tyto strany ani nedostaly do parlamentu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.