Hurikán Dorian: Jaké škody napáchá nejsilnější hurikán v historii | e15.cz

Pobřeží Jižní Karolíny a Georgie čeká kvůli Dorianu evakuace. Jedná se o nejsilnější hurikán v historii

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Téměř milion lidí žijících na pobřeží Jižní Karolíny se bude muset evakuovat kvůli blížícímu se hurikánu Dorian. S odvoláním na nařízení jihokarolínského guvernéra Henryho McMastera o tom informovala agentura AP. Evakuace byla také nařízena obyvatelům pobřeží Georgie a v částech Floridy. Dorian je nejsilnějším atlantickým hurikánem, co kdy dorazil na pevninu.

V pondělí v 09:00 SELČ se hurikán nacházel nad souostrovím Bahamy, v těsné blízkosti města Freeport, které je metropolí ostrova Grand Bahama. Odtud podle meteorologů postupuje severním a dále severovýchodním směrem podél amerického východního pobřeží.

Od úterního rána do čtvrtečního rána SELČ se bude živel pohybovat nebezpečně blízko východního pobřeží Floridy, uvedlo americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Poté patrně pocítí jeho dopady Georgia a Jižní Karolína.

Evakuace nařízená v Jižní Karolíně vejde v platnost v pondělí ve 12:00 místního času (18:00 SELČ). Provoz na dálnici bude upraven, aby se lidé mohli z pobřeží dostat do vnitrozemí rychleji. Opatření se bude týkat zhruba 830 tisíc lidí, přičemž mnozí z nich se budou muset evakuovat již počtvrté za uplynulé čtyři roky. "Domníváme se, že dokážeme zajistit, aby všichni přežili," uvedl guvernér McMaster.

Evakuováno má být také pobřeží Georgie. Opatření, které nařídil guvernér Brian Kemp, by rovněž mělo začít platit kolem poledne místního času. V oblasti podle agentury AP žije zhruba 540 tisíc lidí.

Povinně se budou také muset evakuovat obyvatelé záplavových částí Floridy a lidé žijící v karavanech. Nařízení se týká Palm Beach a Daytona Beach. Dobrovolná evakuace se týká některých částí severní Floridy. Podle současné předpovědi bude zasaženo pouze východní pobřeží Floridy, což znamená, že se tamní obyvatelé budou pravděpodobně přesouvat na západ. Guvernér Ron DeSantis vyzval obyvatele, aby sledovali předpověď počasí a důkladně se připravili.

Hurikán Dorian v neděli zesílil na pátý, nejvyšší stupeň a zasáhl severní část souostroví Bahamy. Provází jej vítr o rychlosti 265 kilometrů za hodinu, který na bahamském ostrově Great Abaco odnášel střechy a strhával elektrické vedení.

Trasa hurikánu, který zatím míří na západ, se neustále upřesňuje. Původní projekce předpokládaly, že zasáhne americkou pevninu, ty novější uvádějí, že po přechodu přes Bahamy nabere hurikán severní a následně severovýchodní kurz a že jeho střed zůstane nad mořem. Při postupu k Georgii a k Jižní a Severní Karolíně bude slábnout.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video