Poláci vyhráli miliardovou arbitráž s ruským Gazpromem | E15.cz

Poláci vyhráli miliardovou arbitráž s ruským Gazpromem

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ruský plynárenský gigant Gazprom musí největšímu polskému distributorovi plynu PGNiG zaplatit zhruba 1,5 miliardy dolarů (přes 37 miliard korun) kvůli sporu ohledně cen. Rozhodl o tom mezinárodní arbitrážní soud ve Stockholmu, oznámila společnost PGNiG. Mluvčí Gazpromu však podle agentury Reuters verdikt soudu nepotvrdil. „Zjišťujeme, co se stalo,“ uvedl.

Soud podle PGNiG rovněž dospěl k závěru, že je třeba upravit systém stanovování ceny dodávek od Gazpromu tak, aby zohledňoval situaci na trhu s plynem. Šéf PGNiG Jerzy Kwieciński uvedl, že ceny v kontraktu s Gazpromem nyní budou více spojené s tržními cenami.

Kwieciński v pondělí rovněž prohlásil, že PGNiG bude pokračovat ve snaze o snižování závislosti na ruském plynu. Firma loni v listopadu uvedla, že nemá zájem o prodloužení dohody o dodávkách plynu s Gazpromem po 31. prosinci 2022, kdy vyprší její platnost. Polsko od Gazpromu stále kupuje většinu plynu, který země spotřebuje. PGNiG si často stěžovala, že platí vyšší ceny než odběratelé Gazpromu v západní Evropě.

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video