Poláci vyhráli miliardovou arbitráž s ruským Gazpromem | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Poláci vyhráli miliardovou arbitráž s ruským Gazpromem

ČTK, vku

Ruský plynárenský gigant Gazprom musí největšímu polskému distributorovi plynu PGNiG zaplatit zhruba 1,5 miliardy dolarů (přes 37 miliard korun) kvůli sporu ohledně cen. Rozhodl o tom mezinárodní arbitrážní soud ve Stockholmu, oznámila společnost PGNiG. Mluvčí Gazpromu však podle agentury Reuters verdikt soudu nepotvrdil. „Zjišťujeme, co se stalo,“ uvedl.

Soud podle PGNiG rovněž dospěl k závěru, že je třeba upravit systém stanovování ceny dodávek od Gazpromu tak, aby zohledňoval situaci na trhu s plynem. Šéf PGNiG Jerzy Kwieciński uvedl, že ceny v kontraktu s Gazpromem nyní budou více spojené s tržními cenami.

Kwieciński v pondělí rovněž prohlásil, že PGNiG bude pokračovat ve snaze o snižování závislosti na ruském plynu. Firma loni v listopadu uvedla, že nemá zájem o prodloužení dohody o dodávkách plynu s Gazpromem po 31. prosinci 2022, kdy vyprší její platnost. Polsko od Gazpromu stále kupuje většinu plynu, který země spotřebuje. PGNiG si často stěžovala, že platí vyšší ceny než odběratelé Gazpromu v západní Evropě.

Gazprom zaplatil Ukrajině miliardy dolarů, Kyjev upustí od žalob

Putin poráží Trumpa ve válce o plynovody. Dánsko přes námitky USA schválilo stavbu Nord Stream 2

Autor: ČTK, vku
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!