Polská opozice slaví. Vládnoucí PiS v komunálních volbách propadla | E15.cz

Polská opozice slaví. Vládnoucí PiS v komunálních volbách propadla

Jarosław Kaczyński
Jarosław Kaczyński
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) utrpěla ránu v nedělním druhém kole místních voleb, když nedokázala získat pod svou kontrolu žádné z největších měst v zemi. Uvedla to agentura AP s odvoláním na výsledky zveřejněné v polských médiích. Podle nich ze 107 „primátorských“ měst získalo PiS toto křeslo jen v šesti městech, z nichž největší je Zamość se 64 tisíci obyvatel.

Svědčí to o tom, že PiS, která od vítězství v parlamentních volbách v roce 2015 zůstává populární na konzervativním venkovu, zápolí s nalezením podpory ve městech, navzdory vzkvétající ekonomice a rozdávání peněz rodinám, poznamenala AP. Momentálně se podle ní zdá nepravděpodobné, že vládnoucí strana získá v parlamentu po volbách v příštím roce většinu umožňující změnit ústavu.

V prvním kole místních voleb, které se konalo 21. října, vyhrála opoziční koalice vedená centristickou Občanskou platformou v hlavním městě Varšavě a v dalších klíčových městech, včetně Poznani a Lodže. Uplynulou neděli následovalo přesvědčivé vítězství opozičních politiků v dalších významných městech, včetně Krakova či Gdaňsku.

Polská média označila výsledky za jasnou porážku PiS, opozice slaví.

Vůdci vládnoucí strany se nicméně snaží klást důraz to, že PiS výrazně posílilo v regionálních sněmech. PiS „zvítězilo v komunálních volbách v roce 2018“, prohlásil v televizi TVN24 náměstek ministra kultury Jaroslaw Sellin. „Vyhrálo je tak, jak se nikomu ještě nepodařilo,“ zdůraznil.

Výsledky voleb jasně potvrdily silný odpor obyvatel měst vůči PiS, obviňované z porušování demokratických norem a snahy ovládnout soudy a přeměnit veřejnoprávní média v nástroj stranické propagandy. Vláda PiS se kvůli tomu také ocitla ve sporu s Evropskou unií.

Volby starostů a primátorů ukázaly velkou podporu Občanské platformě a dalším opozičním stranám. Mnozí analytici však varují, že tato podpora ve skutečnosti vychází z hlasování proti vládnoucí straně. Pokud opoziční politici chtějí mít šanci vládnout zemi, budou muset zvýšit vlastní přitažlivost.

Místní volby obecně zvýraznily hluboké politické rozdělení Polska. Na jedné straně jsou městští, liberální Poláci, kteří se obávají, že vládnoucí populisté zničí těžce vybojovanou demokracii. Na druhé straně jsou konzervativní, často starší a méně vzdělaní obyvatelé venkova, kteří oceňují snahy PiS zachovat tradiční katolické hodnoty a odolávat tomu, co vnímají jako korupční vlivy ze západní Evropy, upozornila AP.

Účast v druhém kole, ve kterém se rozhodovalo o primátorech a starostech v 649 obcích a městech, činila téměř 49 procent. Šéf státní volební komise Wojciech Hermeliński ocenil volby jako svobodné, demokratické, transparentní a poctivé. Došlo k několika pokusům o kupování hlasů výměnou za lihoviny, ale podle předsedy tyto jevy byly zanedbatelné v situaci, kdy hlasovaly miliony lidí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.