Polsko hlásí rekordní počet nakažených koronavirem | E15.cz

Polsko hlásí rekordní počet nakažených koronavirem, nejhorší je situace u českých hranic

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Polsko hlásí další rekordní nárůst počtu případů nákazy novým koronavirem, za uplynulý den je jich 658, o jednoho více než za předchozí den. Nejvíce případů je ve Slezsku, které sousedí s Českou republikou. Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že v souvislosti s koronavirem zemřelo dalších pět lidí.

V zemi se potvrdila nákaza novým koronavirem celkově u 46 346 lidí, počet úmrtí se zvýšil na 1721. Nejvážnější situace je zejména mezi horníky ve Slezském vojvodství, na které za dnešek připadá 214 dalších nakažených. Zdravotnické úřady rychlý nárůst počtu infikovaných spojují s uvolněním ochranných opatření a s pracovními podmínkami v dolech, kde je obtížné zajistit dostatečný odstup mezi lidmi. Od začátku pandemie se nakazilo 7500 zaměstnanců dolů na polské straně Slezska, 6500 z nich se uzdravilo.

V Malopolském vojvodství, kde přibylo 157 případů, jsou ohniska nákazy ve dvou domovech s pečovatelskou službou a v poslední době se tam koronavirus rozšířil také mezi účastníky několika svateb a v několika velkých firmách.

Případ infekce hlásí první klub z polské nejvyšší fotbalové ligy. Nakazil se jeden z hráčů Wisly Plock. Klub kvůli tomu zrušil soustředění před novou sezonou, které mělo začít dnes, a poslal do karantény všechny, kdo byli v kontaktu s nakaženým.

Polská vláda zvažuje regionální zpřísnění ochranných opatření, včetně omezení provozu restaurací, obchodů nebo kin. Ministr zdravotnictví Lukasz Szumowski řekl, že se omezení může týkat i svatebních oslav, protože právě ty se staly v minulých týdnech zdrojem nákazy. „Zvažujeme, zda v oblastech s nejvyšším počtem infekcí nezavést omezení pro účast na svatbách,“ řekl dnes ministr. Vláda teď povoluje svatební účast do 150 hostů.

Denní přírůstek počtu nakažených nad 600 Polsko zaznamenává od čtvrtka, kdy jich bylo 615. V pátek jich bylo 657 a dnes 658. Vláda tento týden nevyloučila obnovu karanténních opatření pro lidi, kteří se vracejí ze zemí, kde se situace také začala zhoršovat. Žádné konkrétní rozhodnutí ale zatím vláda neučinila.

Polsko prvního nakaženého ohlásilo 4. března, 20. března pak vyhlásilo epidemii a po dalších jedenácti dnech omezilo pohyb lidí. Část omezení země zrušila 20. dubna a další uvolnění následovala v květnu a v červnu.

Premiér Mateusz Morawiecki tento týden nevyloučil, že se Polsko bude muset vrátit ke karanténě - hovořil o 12 až 14 dnech. Zvažuje se karanténa pro lidi, kteří přijíždějí ze zemí, kde je nakažených stále mnoho a kde se situace zhoršuje. Morawiecki jmenoval Španělsko, vládní mluvčí navíc také Francii.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video