Polsko nedovolí Cameronovi změnit unijní smlouvy o imigraci | E15.cz

Polsko nedovolí Cameronovi změnit unijní smlouvy o imigraci

Britský premiér Cameorn
Britský premiér Cameorn
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Polsko varovalo, že bude vetovat plány britského premiéra Davida Camerona na omezení dávek vyplácených v Británii přistěhovalcům z ostatních zemí Evropské unie. Polský státní tajemník pro evropské záležitosti Rafal Trzaskowski označil Cameronovy návrhy za diskriminační, nespravedlivé a odporující unijním pravidlům o volném pohybu osob.

„Existuje červená čára, jejíž překročení nemůžeme dovolit, a touto čarou je diskriminace občanů EU. Rozhodující je, že nenastal čas pro nějakou změnu (unijní) smlouvy, nadto žádná taková změna není potřebná,“ zdůraznil polský diplomat. Zároveň je přesvědčen, že imigranti z EU žijící v Británii dávají Londýnu svými daněmi více peněz, než dostávají na dávkách.

Čtěte více o krocích britského premiéra:

Tento silný odpor Polska je pro Camerona velkou překážkou. Uklidnění britské veřejnosti ohledně přistěhovalectví ze zemí EU totiž bude významným bodem premiérova slíbeného vyjednávání s evropskými partnery o nových podmínkách pro Británii v rámci EU. Změny unijní smlouvy přitom vyžadují jednomyslnou podporu všech 28 členských zemí.

Polsko se v EU stalo vlivnou zemí jakožto největší z východoevropských zemí, které vstoupily do unie v roce 2004. Zprostředkovávat dohodu Británie s ostatnímu členy bude bývalý polský premiér Donald Tusk, který se nedávno stal vlivným předsedou Evropské rady, kterou tvoří lídři všech členských zemí.

Cameron se pod tlakem největších euroskeptiků ve své Konzervativní straně a sílícího vlivu protievropské a nacionalistické strany UKIP snaží vystupováním proti přistěhovalectví získat voliče. Ti před nadcházejícími parlamentními volbami na jaře příštího roku označují zvýšenou imigraci v zemi za jeden z hlavních problémů země. Premiér varoval evropské partnery, že hrozí odchod Británie z EU, pokud mu neumožní dohodnout nové vztahy mezi unií a Británií.

Konec štědrých dávek pro imigranty. Německo zpřísní pravidla

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.