Polsko získalo pět miliard eur na obnovu z EU. Podle ministryně na levné energie pro občany

Polsko obdrželo pět miliard eur (zhruba 123 miliard korun) na obnovu z unijních podpůrných fondů. Informovala o tom na síti X polská ministryně pro rozvojové fondy a regionální politiku Katarzyna Pelczyńská-Nalenczová. Agentura PAP podotkla, že EU finance pro Národní plán obnovy určené Varšavě zmrazila za předchozí polské vlády národněkonzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) kvůli sporům o právní stát.

„S radostí oznamuji, že pět miliard eur bylo právě převedeno na Polsko z programu REPowerEU... Jsou to peníze na levnou energii pro polské občany,“ napsala Pelczyńská-Nalenczová s odkazem na projekt, který je součástí Národního plánu obnovy. Ten vznikl jako nástroj ke zmírnění dopadů pandemie covidu-19 a znovunastartování ekonomiky s využitím evropských peněz.

Polsko má z Národního plánu obnovy získat 59,82 miliardy eur, z toho 25,3 miliardy ve formě dotací a 34,5 miliardy formou zvýhodněných půjček, poznamenal server Onet a stanice TVN 24.

V polovině prosince se ujal vlády nový proevropský kabinet vedený premiérem Donaldem Tuskem, který chce vztahy s Bruselem zlepšit a slíbil také obnovení právního státu. Tusk v polovině prosince po setkání s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou informoval o tom, že EU pošle letos Polsku prvních pět miliard eur.

Při oznamování prvního transferu, který se týká unijního programu na pomoc při energetickém přechodu z fosilních paliv na bezemisní zdroje a který není podmiňován dodržováním zásad právního státu, šéfka unijní exekutivy uvedla, že další peníze budou následovat poté, co Polsko obnoví nezávislé soudnictví.