Polský ministr energetiky: Na stavbu jaderné elektrárny budeme potřebovat miliardy z ciziny | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Polský ministr energetiky: Na stavbu jaderné elektrárny budeme potřebovat miliardy z ciziny

ČTK

Na výstavbu první jaderné elektrárny bude Polsko do roku 2040 zřejmě potřebovat od zahraničních investorů zhruba 30 miliard dolarů (683 miliard korun). Prohlásil to ministr energetiky Krzysztof Tchórzewski. Celkovou investici odhaduje zhruba na 60 miliard dolarů (1,4 bilionu korun).

Polsko, které většinu elektřiny vyrábí v uhelných elektrárnách, plánuje stavbu jaderné elektrárny o kapacitě šesti gigawattů (GW), s případným rozšířením na devět GW, aby snížilo uhlíkové emise a zajistilo si dodávky elektrické energie.

Ministerstvo energetiky předpokládá, že první jednotka elektrárny o kapacitě 1,0 až 1,5 GW má být hotova do roku 2033, celý projekt šesti až devíti GW pak do roku 2043. Vláda nyní pracuje na jeho financování.

Prodražené jádro: připomeňte si projekty atomových elektráren, které se vymkly odhadům

„Od investorů potřebujeme zhruba 30 miliard dolarů, nicméně tyto prostředky budou zapotřebí během 20 let,“ řekl Tchórzewski podle agentury Reuters.

Polsko doufá, že projekt podpoří Spojené státy. Obě země už podepsaly memorandum o spolupráci v energetice, včetně té jaderné. Ministr dal najevo, že by se mohli zapojit další zahraniční partneři.

EPH získá elektrárny a další aktivity skupiny Uniper ve Francii
ČEZ vyplatí nejnižší dividendu za posledních dvanáct let

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!