EPH získá elektrárny a další aktivity skupiny Uniper ve Francii | E15.cz

EPH získá elektrárny a další aktivity skupiny Uniper ve Francii

EPH získá elektrárny a další aktivity skupiny Uniper ve Francii
Elektrárna společnosti Uniper (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: profimedia

vaj, ČTK

Společnosti Energetický a průmyslový holding a Uniper úspěšně uzavřely jednání o prodeji aktivit Uniperu ve Francii. Dnes byly podepsány smlouvy. Obě strany už také mají schválení od regulačních orgánů.

Převod aktivit Uniperu na EPH bude dokončen v krátké době. EPH přebere od Uniperu všechna jeho aktiva, zejména společnost zabývající se prodejem energií, dvě plynové elektrárny v Saint-Avold, dvě uhelné elektrárny v Saint-Avold a Gardanne, elektrárnu na spalování biomasy v Gardanne a větrné a solární elektrárny.

„Vstup na francouzský trh s elektřinou, který je klíčovým trhem v Evropě, je pro nás velkou příležitostí,“ uvedl Jan Špringl, místopředseda představenstva společností EPH a EP Power Europe.

V prosinci Špringl uvedl, že společnost Uniper France je v nelehké situaci, kdy dvě uhelné elektrárny, které jsou základním majetkem společnosti jak z hlediska instalovaného výkonu, tak počtu zaměstnanců, mají na základě rozhodnutí francouzské vlády omezenou časovou perspektivu. "Vzhledem k tomu, že společnost je z velké části organizována kolem těchto aktiv, jejich uzavření bude vyžadovat koncepční reorganizaci a definici nové strategie společnosti. Jsme si zároveň vědomi sociálních aspektů případného uzavření provozu uhelných elektráren," řekl tehdy.

V souvislosti s plánovaným vstupem na francouzský trh uzavřel EPH už dříve partnerství se společnosti Total. "Vstupujeme na francouzský trh se strategickým záměrem dále rozvíjet podnikání společnosti Uniper France," dodal dnes Špringl.

Exkluzivitu na jednání s Uniperem získal holding Daniela Křetínského (spolumajitele vydavatele E15, pozn. ed.) loni v prosinci. Holding EPH je strukturovaný do dvou hlavních pilířů - EP Infrastructure (EPIF) a EP Power Europe. EPIF v EPH zastřešuje tranzit plynu, distribuci elektřiny a plynu, skladování plynu a teplárenství. Podíl 31 procent v EPIF patří fondu australské banky Macquarie, zbytek patří EPH. EP Power Europe zastřešuje těžbu uhlí a výrobu elektřiny. Křetínský se většinovým vlastníkem EPH stal předloni, nyní drží 94 procent akcií holdingu.

Autor: vaj, ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!