Polský parlament schválil zákon o policejním dohledu | E15.cz

Polský parlament schválil zákon o policejním dohledu

Plenární síň polského sejmu
Plenární síň polského sejmu
• 
ZDROJ: Piotr Waglowski

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Polský parlament schválil nový zákon, který rozšiřuje možnosti policejního dohledu a získávání informací ze sledování elektronické komunikace. Informovala o tom agentura DPA. Opozice zákon kritizuje, protože podle ní nové policejní pravomoci mohou ohrozit právo občanů na soukromí. Poslanci zákon podle očekávání schválili hladce, protože vládní konzervativci ze strany Právo a spravedlnost (PiS) disponují v Sejmu většinou.

Pro zvedlo ruku 234 zákonodárců, proti jich bylo 213. Než nová norma vstoupí v platnost, musí ji odsouhlasit ještě horní komora a prezident.

Zákon rozšiřuje možnosti policie při sledování komunikace mezi podezřelými osobami, zároveň ale bude schvalování odposlechů a dalších sledovacích aktivit podléhat přísnější kontrole soudů, uvedla agentura AP. Opozice se pokoušela prosadit některé pozměňovací návrhy a dopady zákona zmírnit, aby tak mohli být před policejním sledováním lépe chráněni například lékaři s ohledem na lékařské tajemství, novináři tající své zdroje či advokáti s povinností mlčenlivosti. Vládní poslanci to ale odmítli, a tak pro policejní vyšetřovatele zůstane nedotknutelné pouze zpovědní tajemství a komunikace s obhájci.

Nová polská konzervativní vláda vznikla po přesvědčivém vítězství PiS v loňských podzimních volbách. Díky většině v obou komorách parlamentu konzervativci rychle schválili některé změny v zákonech, které se týkají především ústavního soudu a veřejnoprávních médií. Opozice vládu obvinila, že si těmito kroky snaží upevnit moc v justici a ve sdělovacích prostředcích.

Evropská komise ve středu oznámila, že zahájila proces sledování stavu právního státu v Polsku, jehož cílem je po kontroverzních krocích kabinetu zhodnotit aktuální situaci v zemi. Je to vůbec poprvé od jeho ustavení v roce 2014, co se komise rozhodla tento mechanismus uplatnit. Teoreticky může vést až k omezení hlasovacích práv Polska v unii.

Nová vláda v Polsku demokracii neohrozí

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video