Polský prezident Duda podepsal zákon omezující právo na demonstrace | E15.cz

Polský prezident Duda podepsal zákon omezující právo na demonstrace

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Polský prezident Andrzej Duda podepsal opozicí kritizovanou novelu zákona o shromažďování. Například protesní demonstrace se od nynějška nebudou moci konat blíž než 100 metrů od shromáždění, které úřady označí za celostátně důležité.

Duda sporný právní předpis definitivně stvrdil až tuto sobotu poté, co se k němu na jeho žádost vyjádřil ústavní soud. Ten ve čtvrtek dospěl k závěru, že změny v tomto zákonu jsou v souladu s ústavou, přestože je odpůrci vlády označují za protidemokratické.

Podle kritiků může být novela nástrojem k potlačení protestů. Varšavu už v minulosti Evropská komise varovala, že v zemi ohrožuje svrchovanost práva a demokracii. Vládnoucí strana Právo a spravedlnosti (PiS) v minulosti v parlamentu prosadila několik zákonů, které omezují možnosti soudů blokovat nové právní předpisy, jež posilují její moc.

Podívejte se na rozsáhlé protesty proti polské vládě: 

Podle PiS, jejímž stoupencem je i prezident Duda, upravený zákon umožní zajistit bezpečnost účastníků veřejných akcí. Agentura AFP v této souvislosti poznamenala, že shromáždění organizovaná vládnoucí stranou bývají někdy rušena protestními protiakcemi.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.