Pomáháte teroristům, zaútočil na Trumpa íránský prezident | E15.cz

Pomáháte teroristům, zaútočil na Trumpa íránský prezident

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Íránský prezident Hasan Rúhání obvinil amerického prezidenta Donalda Trumpa z pomoci "teroristickým" skupinám v Sýrii. V projevu odvysílaném ve státní televizi Rúhání dále vyzval k nestrannému vyšetření nedávného chemického útoku v Sýrii a varoval, že odvetný raketový útok USA na základnu syrského letectva v sobě nese hrozbu eskalace extremismu v regionu.

"Ten pán, který se chopil moci ve Spojených státech, prohlašoval, že chce bojovat proti terorismu, dnes ale všechny teroristické skupiny v Sýrii po americkém útoku oslavují," citovala z prohlášení, v němž nicméně Rúhání přímo nejmenoval prezidenta Trumpa, agentura AFP.

"Když to myslíte vážně (tvrzení o odhodlání bojovat proti terorismu během americké předvolení kampaně), proč byla vaší první akcí pomoc teroristům? Proč byla napadena syrská armáda, která bojuje proti teroristům?" dodal Rúhání.

K jeho "odvážnému rozhodnutí" naopak blahopřál Trumpovi v pátek telefonicky saúdskoarabský král Salmán ibn Abdal Azíz Saúd. Podle Rijádu to byla správná odpověď na "zločiny toho (Asadova) režimu páchané na vlastních lidech s ohledem na neschopnost mezinárodního společenství zastavit je", informovala oficiální saúdskoarabská agentura.

Írán, který finančně i vojensky podporuje režim syrského prezidenta Bašára Asada, už v pátek odsoudil americký útok na leteckou základnu syrské armády, z níž podle Washingtonu v úterý syrská armáda vedla chemický útok na město Chán Šajchún.

Rúhání v dnešním projevu vyzval k ustavení "nezávislé komise za účasti neutrálních zemí", která by vyšetřila útok chemickými zbraněmi, spáchaný údajně vládními silami.

Írán tvrdí, že režim v Damašku provedl "chemické odzbrojení" a chemické zbraně nemá k dispozici. To ale podle Teheránu neplatí o ozbrojených povstaleckých skupinách.

Po americké "agresi" proti Sýrii se musí Írán připravit na "veškeré eventuality", prohlásil Rúhání. "Nevíme, co noví američtí vůdci chystají pro region," řekl.

USA ztrestaly chemický útok syrského režimu. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) se nediví, že se Donald Trump naštval...

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video