Porošenko nařídil vytvoření evakuačních koridorů pro civilisty | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Porošenko nařídil vytvoření evakuačních koridorů pro civilisty

Porošenko nařídil vytvoření evakuačních koridorů pro civilisty
Kvůli bojům lidé utíkají ze svých domovů
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes nařídil vytvoření humanitárních koridorů pro evakuaci civilistů z míst bojů armády s povstalci. Vláda by podle prezidentského dekretu měla ve spolupráci se zástupci místních samospráv vytvořit předpoklady pro přepravu lidí a pro zajištění lékařské péče a stravování. Cílem je zabránit dalším ztrátám na životech.

Rozhodnutí je výsledkem Porošenkovy porady se zástupci ministerstev obrany a vnitra a tajné služby. „Aby zabránil novým obětem v oblasti protiteroristické operace, prezident nařídil vedoucím představitelům silových ministerstev vytvořit podmínky nezbytné pro transport civilistů, kteří projeví přání zónu bojů opustit,“ uvádí se v dekretu zveřejněném na prezidentském webu. O místech, kde by měly být koridory vytvořeny a kam by měly vést, se dekret nezmiňuje.

O počtech Ukrajinců, kteří už opustili nebo hodlají opustit neklidný východ země, nejsou hodnověrné informace. Jen z milionového Doněcka podle nepotvrzených zpráv odjelo přes 15 tisíc lidí. Část rodin ohrožených ozbrojenými akcemi se uchyluje do ukrajinského vnitrozemí, část odjíždí do sousedního Ruska.

Podle dnešní informace agentury Interfax jen do ruské Rostovské oblasti, která z východu sousedí s ukrajinskou Luhanskou oblastí, odjelo už zhruba 35.000 lidí. Ruský premiér Dmitrij Medveděv v pondělí vyzval tamní úřady, aby lidem prchajícím z Ukrajiny poskytly veškerou humanitární pomoc.

Ve hře i výjimečný stav

Budování evakuačních koridorů je podle ukrajinských médií součástí Porošenkova plánu, jehož cílem je zastavit už tento týden boje a zahájit jednání s povstalci o řešení hluboké vnitropolitické krize. Po své víkendové inauguraci dal nový ukrajinský prezident najevo, že pokud vzbouřenci na jeho plán nepřistoupí, vyhlásí na východě země výjimečný stav.

Své koridory se údajně snaží budovat i proruští radikálové, nasměrovány ovšem mají být do Ruska. Ukrajinští komentátoři předpokládají, že spíš než k evakuaci civilistů je chtějí povstalci využít k vlastní záchraně před tlakem ukrajinské armády. Kritická je pro vzbouřence situace zejména ve městě Slavjansku, které už řadu týdnů drží v obklíčení jednotky ukrajinských ozbrojených sil a Národní gardy.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!