Porota neobviní policistu z Fergusonu za zabití mladíka, vypukly nepokoje | E15.cz

Porota neobviní policistu z Fergusonu za zabití mladíka, vypukly nepokoje

Porota neobviní policistu z Fergusonu za zabití mladíka, vypukly nepokoje
Nepokoje ve Fergusonu
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Velká porota rozhodla, že neobviní bělošského policistu Darrena Wilsona kvůli zabití neozbrojeného černošského mladíka Michaela Browna v americkém Fergusonu letos v srpnu. Prohlásil to státní zástupce Bob McCulloch. Po celých Spojených státech se konají protesty proti rozhodnutí. Ve Fergusonu jsou podle agentur slyšet výstřely, demonstranti zdemolovali policejní auta a policie proti nim použila slzný plyn.

Podle McCullocha porota nenašla důvod pro obvinění Wilsona. Odmítl však sdělit, zda rozhodnutí bylo jednomyslné, protože veškeré jednání poroty je tajné.

Brownova rodina uvedla, že je výsledkem „hluboce zklamána“. Vyzvala však všechny, aby případné protesty byli poklidné. Také americký prezident Barack Obama ve svém projevu vyzval demonstranty ke klidným protestům a policii ke zdrženlivosti.

Americké ministerstvo spravedlnosti vede vlastní vyšetřování kvůli možnému porušení občanských práv, které by mohlo skončit federálním obviněním, dodala agentura AP. Porota měla podle agentur 12 členů, z toho devět bílé pleti a tři černé pleti. K obvinění Wilsona bylo nutných nejméně devět hlasů, upozornila agentura Reuters.

Svědectví si odporovala

Několik stovek lidí se ještě před oznámením sešlo před policejní stanicí ve Fergusonu. Po oznámení rozhodnutí velké poroty mnoho z nich začalo rozzlobeně křičet. „Vrazi, nejste nic jiného než vrazi,“ křičela jedna žena s megafonem na policisty v zásahové výstroji. Demonstranti také začaly demolovat auta a rozbíjet okna. Policie proti nim použila slzný plyn.

McCulloch upozornil, že mnoho svědectví více než 60 osob o tom, co se stalo před Brownovou smrtí, bylo protichůdných a k mnoha svědectvím chyběly fyzické důkazy. Část svědků také připustila, že střelbu vůbec neviděla. Právníci Brownovy rodiny tvrdí, že mladík se v době, kdy byl zastřelen, vzdával. Naopak stoupenci Wilsona tvrdí, že se bál o svůj život a střílel v sebeobraně. Svědci se neshodli, zda měl Brown ruce nad hlavou v době, kdy byl zastřelen. McCulloch rovněž upozornil, že Wilson vystřelil na Browna 12krát, až poslední střela ho však trefila do temene.

Incident již v srpnu rozpoutal ve Fergusonu násilné nepokoje a ve městě podle agentury Reuters zůstaly v pondělí zavřené školy, v ulicích stály zátarasy a obchody byly zabedněné. Guvernér státu Missouri Jay Nixon před očekávaným rozhodnutím preventivně vyhlásil výjimečný stav a povolal Národní gardu.

Brown byl podezřelý, že ukradl doutníky z obchodu blízko místa, kde k incidentu došlo. Brown a jeho přátele kráčeli prostředkem ulice, když k nim Wilson přišel. Policie uvedla, že v době incidentu Wilson o loupeži nevěděl.

Zahraniční tisk: válečná zóna na prahu St. Louis

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!