Portugalsko šetří. Zvýší důchodový věk a propustí státní zaměstnance | E15.cz

Portugalsko šetří. Zvýší důchodový věk a propustí státní zaměstnance

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Portugalská vláda spouští řadu nepopulárních opatření. Plán na snížení státních výdajů obsahuje zvýšení věku pro odchod do důchodu na 66 let. Pracovní doba státních úředníků se také protáhne o hodinu denně, respektive z 35 na 40 hodin týdně.

Portugalský premiér Pedro Passos Coelho již ohlásil program dobrovolného rozvázání pracovního poměru s třiceti tisíci státními zaměstnanci, čili pěti procenty z celkového počtu 600 tisíc pracovníků ve veřejném sektoru. Kroky, jež chce kabinet zavádět od příštího roku, mají ušetřit státní pokladně 4,8 miliardy eur (123 miliardkorun) do roku 2015.

„Díky těmto opatřením nemohou naši evropští partneři pochybovat o našem závazku (vůči záchrannému programu dohodnutému s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem)“, řekl Passos Coelho podle agentury Reuters.

Portugalský ministr financí Vitor Gaspar už koncem dubna prohlásil, že vláda hodlá snižovat státní výdaje ještě dva roky po roce 2014, kdy už nebude muset plnit podmínky záchranného programu. Zároveň vyloučil další zvyšování daní, které se letos zvedly nejvíce v historii země.

Portugalsko šetřit musí

Portugalsko se předloni stalo po Řecku a Irsku třetí zemí eurozóny, která musela kvůli dluhové krizi požádat o zahraniční finanční pomoc. Země se dohodla s EU a MMF na záchranné půjčce v objemu 78 miliard eur. Portugalskou ekonomiku od té doby tlačí dolů opatření ke snížení rozpočtového deficitu, která jsou součástí podmínek úvěrové dohody.

Ministři financí eurozóny počátkem dubna souhlasili s návrhem prodloužit o sedm let lhůtu, kterou mají Portugalsko a Irsko na splacení úvěrů od EU. Krok má oběma zemím pomoci vrátit se na mezinárodní dluhopisové trhy. Portugalsko a Irsko v minulých dnech daly najevo, že i přes špatnou ekonomickou situaci nebudou žádat Brusel o odložení rozpočtových cílů, o něž nyní žádala Francie. Té se také dostalo podle agentury AFP dvouletého odkladu.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video