Poslanci posílají Janukovyče před tribunál. Prezidentem chce být Kličko | E15.cz

Poslanci posílají Janukovyče před tribunál. Prezidentem chce být Kličko

ČTK
nos

Ukrajinský parlament odložil vytvoření nové vlády na čtvrtek. Zároveň odhlasoval rezoluci, že prezident Janukovyč je odpovědný za smrt stovky lidí a měl by být souzen mezinárodním tribunálem. V zemi začala prezidentská kampaň a svou kandidaturu oznámil boxerský šampion a předseda opoziční strany UDAR Vitalij Kličko.

Ukrajinský parlament chce svrženého prezidenta Viktora Janukovyče, exministra vnitra Vitalije Zacharčenka a bývalého generálního prokurátora Viktora Pšonku postavit před mezinárodní soud. Poslanci dnes schválili rezoluci, podle které představitelé bývalého režimu zavinili smrt více než stovky lidí a zranění dvou tisíc osob během kyjevských nepokojů.

O tom, kde je ukrajinský prezident v současné době se neví. Janukovyč o sobě dal naposledy vědět v sobotu, kdy jej parlament sesadil z funkce; v neděli byl prý viděn na Krymu. Úřady nevědí, kde se bývalý šéf státu skrývá. Spolu s prezidentem uprchl i jeho kancléř a poradce Andrij Kljujev. Ten prý utrpěl střelné zranění nohy. Není ale jasné, zda v tu dobu byl či nebyl s Janukovyčem, ani kde se momentálně nachází.

Vláda má být ve čtvrtek

Parlament během své schůze také prodloužil termín na sestavování nové vlády. Ta by měla být známa ve čtvrtek. Demonstranti z kyjevského Majdanu již vyslovili své požadavky. Chtějí, aby se členem kabinetu nestal nikdo ze stovky nejbohatších Ukrajinců, nikdo z nejvýše postavených úředníků dosavadního režimu či spolupracovníků bývalého prezidenta Janukovyče.

Každý z ministrů by přitom měl mít za sebou nejméně sedmiletou praxi v oboru - s výjimkou ministrů vnitra, obrany a šéfa tajné služby. Podmínkou má také být, že se uchazeč o křeslo nezapletl ani do porušování lidských práv, ani do korupce. „Prověříme podle těchto kritérií každého kandidáta a výsledky ohlásíme,“ slíbili podle agentury Interfax opoziční aktivisté z Majdanu.

Prohlédněte si panství Viktora Janukovyče

Včerejší události na Ukrajině jsme sledovali Online

„Hlasování o vládě národní jednoty by mělo být ve čtvrtek,“ prohlásil posun z dneška Oleksandr Turčynov, který po svržení prezidenta Viktora Janukovyče plní vedle funkce předsedy parlamentu rovněž roli prozatímní hlavy státu. Vedení poslaneckých klubů a výbory mají nad složením nového kabinetu „pracovat dnem i nocí“.

Turčynov rovněž uvedl, že se hodlá setkat s představiteli bezpečnostních složek, aby s nimi jednal o „nebezpečných známkách separatismu“ v některých částech země.

V ukrajinských médiích se objevily spekulace, že ruský parlament se chystá k urychlenému a masovému rozdávání ruských pasů obyvatelům Krymu. Ruští poslanci jsou prý navíc připraveni zvážit případnou žádost o připojení poloostrova k Rusku. To sice Moskva vzápětí popřela, nicméně situaci ruskojazyčného obyvatelstva Ukrajiny hodlá ruský parlament věnovat pozornost.

Autor: ČTK, nos
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!