Potvrzeno: španělský ekonomický propad pokračuje | E15.cz

Potvrzeno: španělský ekonomický propad pokračuje

Potvrzeno: španělský ekonomický propad pokračuje
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK
vrb

Španělská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla proti předchozím třem měsícům o 0,4 procenta. Uvedl to dnes španělský statistický úřad INE, který tak potvrdil předběžné údaje z konce minulého měsíce. Statistici však revidovali údaj o meziročním poklesu na 1,3 procenta z původního jednoho procenta.

Španělská ekonomika klesla už třetí kvartál po sobě. V letošním prvním čtvrtletí mezičtvrtletně klesla o 0,3 procenta.

Výdaje domácností se meziročně snížily o 2,2 procenta a výdaje veřejného sektoru o tři procenta. Stavebnictví se propadlo o 11,8 procenta. Vývoz stoupl o 3,3 procenta a dovoz zboží a služeb klesl o 5,4 procenta, napsala agentura Reuters.

Vývoj růstu HDP Španělska (mezičtvrtletně)

Vývoj růstu HDP ŠpanělskaVývoj růstu HDP ŠpanělskaAutor: tradingeconomics.com

Nepříznivý vývoj španělské ekonomiky zvyšuje pravděpodobnost, že se země neobejde bez zahraniční finanční pomoci. Minulý měsíc se náklady na úvěry země vyšplhaly na nejvyšší hodnotu od zavedení eura před 13 lety. Země se již rozhodla požádat o pomoc pro svůj problémový bankovní sektor, přislíbeno má až 100 miliard eur (2,5 bilionu korun).

Statistický úřad revidoval také hospodářské údaje za roky 2010 a 2011. V roce 2010 ekonomika po revizi klesla o 0,3 procenta místo 0,1 procenta. V roce 2011 se pak hrubý domácí produkt zvýšil jen o 0,4 procenta. Doposud statistici uváděli růst o 0,7 procenta. Revizi za loňský rok způsobila hlavně změna údajů o vnější poptávce, která ukázala, že vývoz byl slabší, než se původně myslelo.

Autor: ČTK, vrb
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!