Povodně v Německu už mají pět obětí. Bavorsko uvolní na pomoc lidem a firmám sto milionů eur

Záplavy v Německu (ilustrační foto)

Záplavy v Německu (ilustrační foto) Zdroj: ČTK / AP / Michael Probst

V bavorském Pasově přes noc výrazně stoupla hladina Dunaje, která v úterý v poledne dosáhla takřka deseti metrů. Vodohospodáři přitom původně počítali, že Dunaj v Pasově dosáhne vrcholu až odpoledne na úrovni 9,5 metru. Ve švábském Offingenu záchranáři nadále pátrají po hasiči, který je od neděle pohřešován. Záplavy si dosud v Německu vyžádaly pět mrtvých. Spolkový ministr hospodářství Robert Habeck přislíbil obyvatelům postižených regionů pomoc s obnovou. Bavorsko již oznámilo, že prozatím uvolní na pomoc lidem a firmám 100 milionů eur (2,5 miliardy korun).

Podle předpovědi počasí má jih Německa nejhorší za sebou, žádné další lijáky meteorologové prozatím nepředpokládají. Německá meteorologická služba (DWD) už odvolala všechny výstrahy před nepříznivým počasím.

Úřady v Pasově označují situaci jako dramatickou, protože hladina Dunaje, která v poledne činila 9,95 metru, by se ještě měla zvednout. Vodohospodáři nevylučují, že vodočet přesáhne deset metrů. Některé školy ve městě kvůli povodním zrušily vyučování. Složitý je vývoj také v Řezně, kde primátorka Gertrud Maltzová-Schwarzfischerová vyzvala obyvatele, aby nechodili k řece a neblokovali záchranářům přístupové cesty.

Voda si prozatím vyžádala pět mrtvých - tři v Bavorsku a dva v Bádensku-Württembersku. Poslední obětí, kterou v úterý oznámilo Bavorsko, je žena, která v Markt Rettenbachu sjela autem ze silnice do vody. V Bavorsku záchranáři zatím neúspěšně s pomocí vrtulníku a dronů pátrají po pohřešovaném 22letém hasiči, jehož člun se v noci na neděli převrhnul.

Kvůli vydatným lijákům na jihu Německa se zvedla také hladina Rýna, který je pro německou říční dopravu hlavní tepnou. Na horní a střední části toku se plavba zastavila, neboť některé části řeky nejsou za současné povodňové situace splavné. Plavidla nyní musí vyčkat, než hladina poklesne. Vodohospodáři očekávají postupnou kulminaci dnes odpoledne a večer.

Německé dráhy Deutsche Bahn (DB) postupně zprovozňují tratě, které musely být kvůli přívalům vody uzavřeny. Vlaky podle médií ale jezdí přeplněné. Na nádraží v Řezně musela policie několik vlaků částečně vyklidit, protože nemohly z bezpečnostních důvodů pokračovat v jízdě.

V hornobavorském Flintsbachu se po prudkých lijácích a kvůli podmáčené půdě sesunula část zříceniny hradu Falkenstein.

O povodních v úterý jednala bavorská vláda premiéra Markuse Södera. „Ihned uvolníme 100 milionů eur, které ještě odpoledne dáme k dispozici. Pokud bude potřeba více, poskytneme další peníze,“ řekl Söder. Dodal, že Bavorsko očekává také slíbenou finanční podporu od spolkové vlády.

O pomoc mohou žádat firmy i obyvatelé, pokud v Bavorsku odvádí daně. Základní podpora bude činit 5000 eur pro domácnost, může být ale vyšší. „Pokud by někdo skutečně přišel o všechno a ocitnul se v existenční nouzi, můžeme proplatit až sto procent škod,“ dodal Söder.