Povstalci v Halabu prohrávají, čelí masivnímu bombardování | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Povstalci v Halabu prohrávají, čelí masivnímu bombardování

ČTK

Syrští povstalci drží už jen malou část Halabu, která je plná civilistů a je silně bombardována vládními silami. Uvedla to dnes povstalecká skupina Džabhat aš-Šámíja, která má zastoupení v Turecku a na kterou se odvolává agentura Reuters.

Povstalci v Halabu podle zástupce této skupiny nemají žádné informace o americko-ruských jednáních ohledně řešení situace v Halabu. Bez zásahu zvenčí podle něj vše může skončit tragicky, protože rebelové čelí situaci, v níž si mohou vybrat jen mezi smrtí a zajetím.

Agentura AFP informuje o intenzivním bombardování povstaleckých čtvrtí, z nichž během noci uprchlo více než 10 000 civilistů. Povstalci podle ní ztratili 85 procent území, které ovládali ve východní části města. V obklíčeném zbytku území chybí vše, zejména potraviny, tvrdí exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) s odvoláním na své pozorovatele na místě.

Naše nálety odrazily útok islamistů na Palmýru, tvrdí Moskva

Koncentraci vládních sil na dobytí Halabu, což by podle analytiků mohlo vést ke zvratu v celé občanské válce, využívají bojovníci radikálního hnutí Islámský stát (IS) k opětovným útokům na Palmýru, kterou vládní síly osvobodily před devíti měsíci. Intenzivní ruské nálety v noci vytlačily ozbrojence z pozic obsazených během soboty, dnes ale IS přes spřízněnou agenturu Amak sdělil, že se jeho bojovníci zmocnili hradu nad tímto starobylým městem.

PODÍVEJTE SE NA SITUACI V ALEPPU V NÁSLEDUJÍCÍ FOTOGALERII: 

Krize v Sýrii začala v březnu 2011 demonstracemi proti vládě prezidenta Bašára Asada. Násilné potlačení protestů vedlo k ozbrojenému povstání, které přerostlo v občanskou válku. Chaosu využili radikální islamisté, aby ovládli část Sýrie i sousedního Iráku. ¨

Boje v Sýrii si podle odhadů vyžádaly už přes 300000 obětí.

Bomby, únosy, vydírání. Islámský stát v Evropě mění taktiku, varuje Europol

Stopne Trump podporu syrským povstalcům? Katar s jejich vyzbrojováním nepřestane

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!