Při protestech ve Frankfurtu zatčeno nejméně 465 lidí | E15.cz

Při protestech ve Frankfurtu zatčeno nejméně 465 lidí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejméně 465 lidí bylo zatčeno při násilnostech, které vypukly během protestního pochodu proti kapitalismu v německé finanční metropoli Frankfurtu. Při bitkách mezi policií a demonstranty bylo zraněno 15 policistů, jeden z nich podle deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung skončil na jednotce intenzivní péče.

Do Frankfurtu se tak podle policejních odhadů sjelo na 3000 demonstrantů, M31 odhadla účast na dvojnásobek. Počátek protestního pochodu byl poklidný a účastnila se ho například i frankfurtská radní za místní levicovou ekologickou stranu Ökolinx. Demonstranti pouze provolávali hesla proti kapitalismu a proti tomu, jak Evropská unie řeší současnou krizi se zadlužením některých států.

Později ale protest přerostl ve výtržnosti. Odpůrci kapitalismu házeli nádoby s barvou na budovu Evropské centrální banky poblíž hlavního nádraží. Vytloukli výlohy několika obchodů, pomocí kamení také poškodili fasády několika hotelů a kancelářských budov.

Policie kvůli výtržnostem pochod zastavila a vyzvala jeho účastníky k ukončení akce. Někteří protestující ale začali vyzývat k útoku na policisty a došlo ke střetu, který pokračoval do dnešního rána. Aktivisté proti kapitalismu házeli po policistech kameny a prázdné láhve od piva, policie proti nim použila obušky a pepřový sprej.

Ministr vnitra německé spolkové země Hesensko Boris Rhein násilnosti odsoudil. „Z celé Evropy se v sobotu sjeli lidé vytvářející chaos, kteří zjevně zneužili ochrany poklidného protestního pochodu k tomu, aby páchali trestné činy,“ prohlásil. Podle něj musí tolerance policie skončit v okamžiku, kdy je ničeno soukromé vlastnictví.

Organizace M31 naopak obvinila z rozpoutání násilností policisty. „Kvůli pár rozbitým oknům policie brutálně napadla naši demonstraci,“ uvedla v prohlášení.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.