Při útoku islamistů na hotel v Mali zahynuli tři rukojmí | E15.cz

Při útoku islamistů na hotel v Mali zahynuli tři rukojmí

vojáci v Sevare
vojáci v Sevare
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Malijské speciální jednotky s podporou francouzských vojáků ukončily násilné obsazení hotelu ve městě Sevare v centrální části země. Tři rukojmí, které v hotelu drželi zřejmě islámští radikálové, přišli o život, další čtyři byli osvobozeni. S odvoláním na malijského armádního mluvčího o tom informovala agentura Reuters. Zabití rukojmí pocházeli z Jihoafrické republiky, z Ruska a z Ukrajiny.

Hotel Byblos v Sevare, což je asi 600 kilometrů severovýchodně od metropole Bamako, islamisté násilně obsadili v pátek ráno. Hotel často využívají pracovníci OSN. Nejprve se objevily informace, že se všechny rukojmí podařilo osvobodit, to se ale nakonec nepotvrdilo. Při útoku zemřelo nejméně 12 lidí. Mezi zabitými jsou nejméně tři útočníci, dalších sedm ozbrojenců bylo zadrženo.

Nejmenovaný zdroj z malijské armády agentuře AFP v pátek řekl, že v hotelu bylo před útokem zapsáno nejméně pět cizinců - tři Jihoafričané, jeden Francouz a jeden Ukrajinec. Ukrajina a Rusko už dříve potvrdily, že mezi rukojmími jsou jejich občané. Ruské agentury dnes citovaly tiskového mluvčího z ruské ambasády v Mali, podle něhož byl mezi osvobozenými rukojmími také občan Ruska pracující pro leteckou společnost UTair.

Za útokem nejspíše stojí ozbrojenci ze skupiny Ansar Dine, která se hlásí k ideologii teroristické organizace Al-Káida. Tito islamisté v minulosti bojovali na severu Mali, letos ale začali své lidi přemísťovat do centra a na jih země. V roce 2012 po armádním převratu obsadili sever Mali. Z pozic je vytlačila až mezinárodní intervence, kterou v roce 2013 zahájila Francie.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video