Demonstranti znovu vyšli do ulic Hongkongu | E15.cz

Prodemokratičtí demonstranti opět vyšli do ulic Hongkongu. Lamová odvolala setkání s Cruzem

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Prodemokratičtí demonstranti v sobotu znovu vyšli do ulic Hongkongu, aby dali najevo nespokojenost s podle nich sílící kontrolou Pekingu nad touto bývalou britskou kolonií. Správkyně Hongkongu Carrie Lamová taktéž v sobotu zrušila setkání s americkým senátorem Tedem Cruzem, nejvýše postaveným americkým politikem, který navštívil Hongkong od vypuknutí protivládních protestů před čtyřmi měsíci. 

Lamová požadovala, aby jejich odpolední schůzka byla přísně důvěrná a aby o ní Cruz nemluvil s médii. Republikánský senátor za Texas, který je otevřeným kritikem Číny, vzkázal, že Lamová zřejmě nechápe, jak funguje svoboda vyjadřování a svoboda tisku.

„To, že paní Lamová zrušila naše plánované setkání, není známkou síly. Je to známka slabosti. Je to známka strachu z demonstrantů protestujících v ulicích Hongkongu,‟ citovala Cruze agentura Reuters. Úřad Lamové se zatím nevyjádřil.

V době sobotních demonstrací došlo ve stanici metra Kowloon k útoku. Dovnitř stanice někdo vhodil zápalné lahve. Nikdo nebyl zraněn, ale stanice byla při incidentu značně poškozena. Kolem metra v čase procházelystovky demonstrantů, hlavně mladých lidí s maskami zakrývajícími obličej. Po zprávě o útoku na stanici podzemní dráhy byly do přilehlých ulic vyslány desítky pořádkových policistů.

Zakrývání tváře vláda Lamové před týdnem zakázala. Demonstranti obličejovými maskami skrývají svou totožnost, ale také se jimi chrání před slzným plynem či pepřovým sprejem, které používají při zásazích policisté. Za porušení zákazu hrozí až rok vězení.

Minulý víkend protestovaly proti zákazu zakrývání tváře desítky tisíc lidí. Odpor vyvolaly také incidenty z minulých dní, při kterých policisté ostrými náboji postřelili dva mladíky. Demonstrace na mnoha místech vyústily ve střety s policií, která shromáždění rozháněla slzným plynem, vodními děly a obušky.

Někdejší britská kolonie vrátila pod čínskou správu. Spouštěčem protestů byl návrh zákona, který by umožnil vydávat osoby podezřelé z trestné činnosti ke stíhání do pevninské Číny. Zákon už správkyně Hongkongu slíbila stáhnout, protestní akce ale pokračují a jejich účastníci požadují obecnější demokratické reformy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video