Projevte politickou vůli a privatizujte státní podniky, žádá po Kyjevu Mezinárodní měnový fond | E15.cz

Projevte politickou vůli a privatizujte státní podniky, žádá po Kyjevu Mezinárodní měnový fond

ČTK

Ukrajina by podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) měla projevit politickou vůli a přikročit k privatizaci státních podniků, o pozemkové reformě by se ale mělo rozhodnout až při příští revizi úvěrového programu.

V rámci záchranného programu se Kyjev snaží protlačit parlamentem kontroverze vyvolávající zákony, jež se například týkají zvýšení důchodového věku a zrušení zákazu prodeje půdy.

Jak uvedl šéf ukrajinské mise MMF Ron van Rooden, po přijetí nového zákona o privatizaci nastal čas jednat.

"Za poslední tři roky neprodali jedinou společnost a je čas ukázat politickou vůli a zahájit prodej některých státních podniků," prohlásil na konferenci o Ukrajině v Londýně.

Co se týče pozemkové reformy, MMF je ochoten nechat Ukrajině čas na řešení až do příští revize, neboť tento problém vyžaduje víc času.

Nejvyspělejším zemím se nedaří USA rozmluvit protekcionismus

Program hospodářské pomoci Ukrajině v objemu 17,5 miliardy dolarů (403 miliard korun) schválil MMF předloni. Země dosud obdržela zhruba polovinu slíbené částky.

Ukrajinská ekonomika by v letošním roce podle květnové předpovědi MMF měla vzrůst o více než dvě procenta. Země však musí pokračovat ve strukturálních reformách, aby dosáhla silnějšího a udržitelného růstu, který ve středně dlouhém období potřebuje.

V loňském roce se hrubý domácí produkt Ukrajiny podle březnové zprávy tamního statistického úřadu zvýšil o 2,3 procenta po předloňském propadu o 9,8 procenta. Rozpočtová i měnová politika zůstávají podle MMF na dobré cestě ke splnění cílů pro rok 2017.

Zastavili jsme kybernetický útok, tvrdí Ukrajinci. Stopy opět ukazují na Rusko

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!