Projevte politickou vůli a privatizujte státní podniky, žádá po Kyjevu Mezinárodní měnový fond | E15.cz

Projevte politickou vůli a privatizujte státní podniky, žádá po Kyjevu Mezinárodní měnový fond

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ukrajina by podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) měla projevit politickou vůli a přikročit k privatizaci státních podniků, o pozemkové reformě by se ale mělo rozhodnout až při příští revizi úvěrového programu.

V rámci záchranného programu se Kyjev snaží protlačit parlamentem kontroverze vyvolávající zákony, jež se například týkají zvýšení důchodového věku a zrušení zákazu prodeje půdy.

Jak uvedl šéf ukrajinské mise MMF Ron van Rooden, po přijetí nového zákona o privatizaci nastal čas jednat.

"Za poslední tři roky neprodali jedinou společnost a je čas ukázat politickou vůli a zahájit prodej některých státních podniků," prohlásil na konferenci o Ukrajině v Londýně.

Co se týče pozemkové reformy, MMF je ochoten nechat Ukrajině čas na řešení až do příští revize, neboť tento problém vyžaduje víc času.

Program hospodářské pomoci Ukrajině v objemu 17,5 miliardy dolarů (403 miliard korun) schválil MMF předloni. Země dosud obdržela zhruba polovinu slíbené částky.

Ukrajinská ekonomika by v letošním roce podle květnové předpovědi MMF měla vzrůst o více než dvě procenta. Země však musí pokračovat ve strukturálních reformách, aby dosáhla silnějšího a udržitelného růstu, který ve středně dlouhém období potřebuje.

V loňském roce se hrubý domácí produkt Ukrajiny podle březnové zprávy tamního statistického úřadu zvýšil o 2,3 procenta po předloňském propadu o 9,8 procenta. Rozpočtová i měnová politika zůstávají podle MMF na dobré cestě ke splnění cílů pro rok 2017.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video