Protesty v Hongkongu sílí. Policie použila slzný plyn | E15.cz

Protesty v Hongkongu sílí. Policie použila slzný plyn

ČTK

Hongkongská policie o půlnoci místního času (18:00 SELČ) začala za použití slzného plynu rozhánět dav demonstrantů v areálu místního parlamentu. Odpůrci chystaného zákona umožňujícího vydávání podezřelých k trestnímu stíhání i do pevninské Číny budovu po setmění obsadili, podle televize CNN z ní ale při příchodu těžkooděnců začali rychle prchat.

"Prostranství před LegCo (zkratka pro hongkongský zákonodárný sbor) zaplnil kouř, lidé křičí a utíkají pryč," uvedla zpravodajka deníku The Guardian. Někteří účastníci protestu podle ní na policisty házeli předměty, zatímco strážci zákona překonávali barikády postavené v průběhu dne.

Do budovy parlamentu kolem 21:00 místního času pronikly stovky demonstrantů poté, co se skupinka vyzbrojená kovovými předměty probila dovnitř skrze tvrzené sklo. Nebylo ihned jasné, zda ji před příchodem policie všichni opustili.

Policie předtím avizovala, že pokud se při vyklízení prostor setká s odporem, použije "adekvátní" sílu. Z televizních záběrů ale je patrné, že uvnitř sídla parlamentu policisté ihned nezasahovali a místo toho zaujali pozice před místem, kudy vnikli dovnitř demonstranti.

Politici si dnes v Hongkongu připomínali 22. výročí konce britské nadvlády a přechodu města pod čínskou správu. Statisíce lidí podle agentury AP při této příležitosti přišly na protestní pochod vyjádřit nesouhlas s politickou situací v tomto autonomním regionu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!