Proti míru v Kolumbii hlasovalo i počasí, v referendu chyběly jen tři desetiny procenta | E15.cz

Proti míru v Kolumbii hlasovalo i počasí, v referendu chyběly jen tři desetiny procenta

Tomáš Stingl

Kolumbijci v nedělním referendu odmítli mírovou dohodu s povstalci z hnutí FARC. Nejtěsnější rozdíl v plebiscitu ale zásadně ovlivnil hurikán Matthew, který znemožnil hlasovat milionům lidí. Pro potvrzení smlouvy bylo 49,8 procenta účastníků hlasování, proti bylo 50,2.

Přitom se před referendem očekávalo hladké odsouhlasení mírové dohody, ke které vláda a povstalci dospěli při jednáních v Havaně. Kvůli prudkým dešťům se ale podle listu The Bogotá Post nedostaly do volebních místností až čtyři miliony lidí. Celkem tak volilo jen 13 milionů Kolumbijců, což je pouhých 37 procent oprávněných voličů. Navíc deště odřízly zejména voliče z venkova, kteří byli spíš pro dohodu. Naopak třeba v Medellínu, druhém největším kolumbijském městě, bylo skoro 63 procent hlasujících proti dohodě.

Mírová dohoda s rebely z FARC se odkládá, Kolumbijci ji v referendu odmítli

Odpůrcům smlouvy, která má 297 stran, vadí zejména to, že předákům hnutí FARC garantuje generální pardon, a dokonce i vstup do vysokých státních funkcí. Povstalci přitom nesou odpovědnost za obchod s drogami, únosy a vydírání. Během více než padesátileté občanské války zahynulo přes čtvrt milionu lidí.

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos zdůraznil, že vyjednané příměří zůstává v platnosti. Hnutí FARC zveřejnilo po překvapivém výsledku referenda tweet: „Nemáme plán B.“ Vůdce povstalců Timoleón Jiménez ale ubezpečil veřejnost, že hodlá v mírových jednáních pokračovat.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!