Protiimigrační AfD si zvolila za svého předsedu opět Meuthena. Sjezd doprovázely demonstrace | E15.cz

Protiimigrační AfD si zvolila za svého předsedu opět Meuthena. Sjezd doprovázely demonstrace

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Sjezd německého protiimigračního uskupení Alternativa pro Německo (AfD) v sobotu potvrdil Jörga Meuthena v jedné ze dvou předsednických funkcí. Meuthen získal 72 procent hlasů, proti jeho setrvaní v čele AfD hlasovalo 24 procent delegátů.

Šestapadesátiletý Meuthen je předsedou AfD od roku 2015. Jeho spolupředsedkyní byla Frauke Petryová, ta se ale krátce po zářijových parlamentních volbách rozhodla stranu opustit.

Meuthen při sobotním hlasování neměl žádného protikandidáta. O obsazení druhého předsednického postu ještě nebylo rozhodnuto. Ucházet se o něj bude šéf berlínské AfD Georg Pazderski. AfD je třetí nejsilnější stranou ve Spolkovém sněmu.

Demonstranti se snažili zablokovat příjezd ke kongresovému centru v Hannoveru, ve kterém se sjezd AfD koná. Policisté proti demonstrantům použili vodní dělo. Několik policistů a nejméně jeden demonstrant utrpěli zranění.

Část demonstrantů, kteří se rozhodli pro blokádu vsedě, policisté odnesli. Křižovatky v okolí místa konání sjezdu předtím obsadili odpůrci pravicově populistické strany. Drželi plakáty a vykřikovali "Vypadněte, vypadněte!". I tak ale členové AfD - i když se zpožděním - na sraz dokázali dojet.

Po poledni se zhruba 6000 demonstrantů vydalo na průvod od kongresového centra do středu města.

Asi tisíc odpůrců AfD prošlo centrem Hannoveru už v pátek večer. Policie počítá s tím, že někteří se budou snažit kongres narušit. V místě jeho konání na pořádek dohlížejí stovky strážců zákona.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video