Půl miliónu lidí vyšlo v Soulu do ulic. Prezidentka musí skončit, volají | E15.cz

Půl miliónu lidí vyšlo v Soulu do ulic. Prezidentka musí skončit, volají

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Přes půl milionu lidí dnes v jihokorejské metropoli Soulu demonstrovalo za odstoupení prezidentky Pak Kun-hje, která údajně umožňuje svým důvěrníkům zasahovat do státních záležitostí. Demonstranti obsadili jednu z hlavních tříd procházejících středem města a skandovali "Demisi, demisi". Pochod procházel jen několik bloků od prezidentčiny rezidence.

Prezidentka Pak Kun-hje čelí veřejným obviněním, že své dlouholeté přítelkyni Čche Son-sil dovoluje zasahovat do záležitostí státu, přestože Čche nemá žádnou exekutivní ani poradní funkci. Hlava státu se koncem října omluvila a zároveň potvrdila, že rady Čche vyhledávala.

Ani prezidentčin slib, že bude spolupracovat s parlamentní opozicí a podělí se s ní o moc, protesty neuklidnil. Demonstrace trvají už třetí týden, popularita prezidentky klesla v průzkumech na pět procent.

Přítelkyně prezidentky byla navíc spolu s dvěma poradci zatčena kvůli finančnímu skandálu. Trojice je podezřelá, že s využitím svých vazeb na prezidentku nutila jihokorejské konglomerace, aby darovaly finanční prostředky neziskovým nadacím.

Čche Son-sil je kromě toho dcerou náboženského představitele Čche Te-mina, který se prohlásil za hlavu sekty zvané Víra věčného života. Nařčení ze spojení s touto náboženskou skupinou Pak odmítá.

Na demonstrace se podívejte ve fotogalerii: 

Zatímco dřívější veřejné protesty byly hlučné a často násilné, dnešní akce podle agentury Reuters probíhá zatím klidně. Do ulic vyšly celé rodiny, mnoho studentů nebo skupiny vozíčkářů. K protestům se přidali i aktivisté opozice, jejichž nesouhlas s působením Pak Kun-hje roste. Žádné právní kroky proti hlavě státu ale zatím nepodnikli.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video