Putin plánuje před volbami sociální balíček | e15.cz

Putin chce umlčet protesty, chystá sociální balíček za stovky miliard rublů

pap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Ruský prezident Vladimir Putin patrně plánuje utišit současnou vlnu nespokojenosti v zemi sociálním balíčkem. Agentura Reuters s odvoláním na dva nejmenované zdroje z ruské vlády uvedla, že prezident výdaje okolo 500 miliard rublů (zhruba 150 miliard korun) na zlepšení životních podmínek obyvatel zřejmě oznámí v březnu. Balíček má přesvědčit Rusy, že se o ně vedení země dobře stará.

Kremlu v minulých týdnech přidělaly starosti na ruské poměry velké demonstrace na podporu lídra opozice Alexeje Navalného, kterého soud nedávno poslal do vězení.

Jeho spolupracovníci navíc netají záměr soustředit se na agitaci před zářijovými parlamentními volbami. Někteří odborníci se domnívají, že za protesty částečně vězí nespokojenost mnohých obyvatel s životními poměry, kterou Navalnyj ještě rozdmýchal záběry z údajného Putinova sídla.

Rusko zažívá v posledních letech hospodářskou stagnaci, v uplynulém roce jeho ekonomiku silně zasáhla pandemie koronaviru. Pod hranicí chudoby žije podle oficiálních údajů zhruba 20 milionů lidí, tedy 13,5 procenta obyvatel.

Zatímco průměrná mzda v zemi loni vzrostla, reálné příjmy obyvatel vzhledem k inflaci klesly o 3,5 procenta. Nezaměstnanost se pohybuje kolem šesti procent, takto vysoko je poprvé od roku 2011.

Oficiálně agentuře Reuters na dotazy ohledně balíčku nikdo neodpověděl. „To neodpovídá realitě,“ popřel navíc mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov souvislost s protesty. V minulosti podobné programy mířily hlavně na nízkopříjmové rodiny s dětmi ve snaze podpořit zároveň porodnost.

Autor: pap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video