Putin: Kyjev porušuje příměří, nasadil dělostřelectvo | e15.cz

Putin: Kyjev porušuje příměří, nasadil dělostřelectvo

Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajinská armáda navzdory vyhlášenému příměří pokračuje v boji proti separatistům na východě země. Podle ruské prezidenta Vladimira Putina pří nočních bojích dokonce nasadila dělostřelectvo. V telefonickém rozhovoru s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Françoisem Hollandem přesto Putin znovu podpořil mírový plán ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.

„Bohužel, z toho co vidíme… je zřejmé, že boje pokračují a v noci se do nich na ukrajinské straně aktivně zapojilo dělostřelectvo,“ řekl Putin televizní stanici Rossija 24. „Je třeba zajistit, aby boje ustaly,“ dodal.

Ruský prezident v sobotu podpořil návrh ukrajinského prezidenta Petra Porošenka na mírové vyrovnání v zemi, zároveň ale zdůraznil, že plán nemůže uspět bez toho, aby obě strany konfliktu zasedly ke společnému jednání.

Německá kancléřka a francouzský prezident dnes na Putina naléhali, aby se o navázání jednání mezi znesvářenými stranami Ukrajině osobně zasadil. Podle nich k tomu vyhlášené příměří poskytuje dobrou příležitost.

O Ukrajině dnes po telefonu hovořili i americký ministr zahraničí John Kerry a jeho ruský protějšek Sergej Lavrov. Podle Lavrova se Kyjev musí zříci předkládání ultimativních požadavků a zahájit rovnoprávný dialog s představiteli Doněckého a Luhanského regionu s cílem dosáhnout skutečného urovnání. Také ruský ministr trval na tom, že důležité je hlavně reálné naplňování příměří.

Z útoků se viní obě strany

Jak Kyjev, tak separatisté se od pátečního vyhlášení příměří vzájemně obviňují z jeho porušování. Vláda tvrdí, že se v nutných případech pouze brání útokům rebelů a dosavadní obvinění Moskvy z toho, že používá minomety, odmítá.

Ukrajinští pohraničníci oznámili, že v sobotu večer a v noci na dnešek odrazili dva útoky proruských separatistů v Luhanské oblasti, informovala dnes agentura Interfax. Jeden z útoků se podle ukrajinské strany uskutečnil v obci Červonopartizansk, kde ozbrojenci napadli pohraničníky palbou z minometů a ručních zbraní. Při dalším údajně ozbrojené skupiny separatistů zaútočily na stanoviště ukrajinských pohraničníků v obci Birjukovo. Při přestřelce byl zraněn jeden z pohraničníků.

Ukrajinský prezident dnes o svém 14bodovém mírovém plánu přesvědčoval občany v televizním vystoupení. Porošenko například obyvatelům východu země slíbil, že jako úřední řeč budou moci vedle ukrajinštiny používat ruštinu, a uvedl, že vedení tamních regionů dá větší pravomoci.

Zároveň ale varoval, že pokud separatisté nesloží zbraně, tak proti nim ukrajinské jednotky rázně zakročí. Odmítl také jakékoli jednání o samostatnosti Doněckého a Luhanského regionu.

Šéf svazu plynárníků: Výpadky dodávek nehrozí, máme Nord Stream

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery