Putin: Rusko bude dál rozvíjet jaderný arzenál | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Putin: Rusko bude dál rozvíjet jaderný arzenál

Putin: Rusko bude dál rozvíjet jaderný arzenál
Vladimir Putin
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Rusko bude pokračovat v rozvoji svých jaderných sil, dokud se nezačne pracovat na nových dohodách o kontrole zbrojení, k čemuž je Moskva připravená. Šéf Kremlu to podle agentury TASS řekl na rozšířeném zasedání armádních špiček v ruské metropoli.

"Jsme připraveni pracovat na nových dohodách o kontrole zbrojení, ale do té doby, než bude tento proces zahájen, budeme pokračovat v posilování vlastních jaderných sil," uvedl Putin.

Jedná se podle něj hlavně o přezbrojení raketových vojsk strategického určení moderními komplexy Avangard a Jars a o vybavení námořních sil novými raketonosnými ponorkami třídy Borej.

Ruský prezident v této souvislosti poukázal na probíhající rozsáhlou modernizaci ruských ozbrojených sil. Vyzdvihl přitom zejména to, že armáda už má k dispozici hypersonické rakety Kinžal, které dosahují až desetinásobné rychlosti zvuku, a ještě výkonnější rakety Avangard už mají k raketovým útvarům namířeno. Žádná jiná země zatím takovéto zbraně ještě nemá.

Avangardy mají podle Putina mezikontinentální dosah a mohou v atmosféře létat dvacetkrát vyšší rychlostí, než je rychlost zvuku. Kromě toho jsou schopné za letu k cíli měnit jak směr, tak výšku, a proto dokážou podle něj proniknout jakoukoli současnou i perspektivní protiraketovou obranou.

Rusko vytvoří alternativu Wikipedie, která by obsahovala „hodnověrné informace“

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!