Putin se příští měsíc sejde s Erdoganem, odsoudil pokus o puč v Turecku | E15.cz

Putin se příští měsíc sejde s Erdoganem, odsoudil pokus o puč v Turecku

setkání Putina a Erdogana v roce 2014
setkání Putina a Erdogana v roce 2014
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský prezident Vladimir Putin v telefonickém rozhovoru se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem odsoudil pokus o vojenský převrat, který se podařilo Ankaře v sobotu zmařit. Vyjádřil také naději, že se Turecko postará o bezpečí ruských turistů v zemi. Hlavy států měly také na počátku srpna setkat. Moskva a Ankara teprve nedávno znovu navázaly vazby zpřetrhané po loňském sestřelení ruského letadla u syrsko-turecké hranice.

Rusko doufá v obnovení pořádku a stability v Turecku, uvedl Putin s tím, že protiústavní činy a násilí jsou nepřijatelné. Podle turecké prezidentské kanceláře ruská hlava státu řekla, že stojí plně za „demokraticky zvolenou tureckou vládou“. Kdy přesně k rozhovoru došlo, není jasné. Podle agentury RIA Novosti by se na počátku srpna mohli prezidenti obou zemí osobně setkat.

Obnovu vztahů mezi Tureckem a Ruskem pošramocených listopadovým sestřelením ruské stíhačky nad syrsko-tureckou hranicí umožnil v červnu omluvný dopis prezidenta Erdogana. Rusko pak v rychlém sledu rozhodlo o postupném rušení sankcí na dovoz tureckých potravin a zemědělských produktů i těch, které se týkaly turistického ruchu. První charterový let z Ruska se 189 cestujícími přistál v přímořském letovisku Antalya minulou sobotu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video